GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-02-2020 00:15

“Hükümet, dış politikada susarak konuşmayı öğrenmeli”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, hükümetin dış politikada susarak konuşmayı öğrenmediği müddetçe, her bir adımında Türkiye’nin karşısına yeni bir felâket senaryosu çıkabileceğini söyledi. Hükümetin, dış politikada sadece yapabileceklerini dile getirmesi gerektiğini ifade eden Kaya, “Türkiye, ABD’ye de Rusya’ya da tek taraflı bağımlı olmamalı” dedi.

“Hükümet, dış politikada susarak konuşmayı öğrenmeli”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, TV5’de “İdlib Özel Yayını”na telefon bağlantısı ile katılarak, İdlib’de 33 askerin şehit olmasını ve dış politika konusunu değerlendirdi.

“Türkiye, ABD’ye de Rusya’ya da tek taraflı bağımlı olmamalı”

Türkiye’nin İdlib’deki sürece müdahil olurken yapması gereken şeyin Rusya’yı ve Amerika’yı tek taraflı bağımlılıkla sürece dahil etmek olmadığını belirten Kaya, “Rusya’nın desteği olmadan böyle bir saldırının olmayacağı çok açık bir şekilde ortada; ama aynı zamanda Amerika dediğiniz devlet de sizin orada 30-40 yıldan beri bütün Türkiye çapında mücadele ettiğiniz terör örgütünün o bölgedeki en büyük hamisi, maddî manevî destekçisi. Yani bu acıyla beraber ani bir karar alarak, ‘Tamam; ben, tek taraflı olarak her şeyimi, tahterevalli mantığıyla bir tarafa teslim ediyorum’ şeklindeki sürecin de sağlıklı bir noktaya götüremeyeceğini görüyoruz” diye konuştu.

“Dış politikada kararlı bir çerçeve çizilmesi lâzım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Başkanı Putin, ABD Başkanı Trump ve Almanya Başbakanı Merkel’le yaptığı görüşmelerin, süreci soğukkanlılıkla yürütme gayreti olarak görülebileceğini ifade eden Kaya, “Ancak bundan sonra buradaki durumu daha da olumsuz bir noktaya taşıyacak adımları atmamak için kararlı bir çerçeve çizmek lâzım” dedi.

Mustafa Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye, susarak konuşmayı öğrenmeli ve uygulamalı”

“Türkiye, diplomaside, dış politikada susarak konuşmayı öğrenmediği müddetçe, uygulamadığı müddetçe ve her bir sözün, kendisini bir sonraki adımda esir aldığı kanaatini içselleştirmediği müddetçe, her bir adımımızda karşımıza yeni bir felâket senaryosu çıkabilir. Türkiye, dış politikada kurumsal aklını, binlerce yıllık devlet geleneğini göz önünde bulundurarak, bundan önce olduğu gibi, bu ülkede çıkarlarını koruyacak adımları atabilir. Kurumsal aklı korumak, dış politikada ehliyet ve liyakati öncelemek ve hiçbir tarafa ‘tek taraflı’ bağımlı olmadan ama herkesle konuşabilecek, iletişim kanallarını açık tutabilecek bir mantıkla bu süreçler yürütülebilir. ‘Savaş’ ifadesini kullanmak, sokaktaki, kahvedeki, metrodaki, metrobüsteki insan için kolaydır; çünkü sırtında küfe taşıyan insan değildir; duygusuyla hareket eder, o duygusallığı çerçevesinde bu sözleri söyleyebilir. ‘Savaş’ ifadesini kullanırken bile çok itidalli davranmak lâzım; çünkü yukarıda kullanılan bir dilin aşağıya yansıması farklı olur ve bazı süreçler vardır, başlandı mı geri dönüşü zordur. Bu zorluğu yönetebilmek için, önce aklı inşa etmek lâzım.

“Türkiye, yalnızlıktan kurtulacağı politikalar uygulamalı”

Şunu da ifade etmem gerekir: Türkiye, bundan önce yaşadığımız bütün tarihî vakalar bunu gösterdi; bu millet, son tahlilde, karşı karşıya kaldığı problemlerle, sorunlarla, çatışmalarla, savaşlarla mücadele etmeyi başarıyla yerine getirmiş bir millettir. Ama Peygamberimizin hadis-i şeriflerinde buyurdukları gibi, ‘Düşmanla karşılaşmayı temenni etmeyiniz; fakat karşılaştığınızda da sabır ve sebat gösteriniz’ diye buyurduğu gibi, Türkiye, dış politikasını, sorunlarını, mutlaka önce neyi yapabilecekse onu söylemeli, yapamayacaklarını söylememeli ve bu bölgede kendi tarihî hinterlandını, tarihte bugüne kadar kendisiyle ortak yol yürümüş kimi toplumları, devletleri yanına çekerek, paydaşlarını çoğaltarak, kendisini yalnızlıktan kurtarmak için farklı alanlara yönelerek bu krizleri yönetebilir.

Aksi takdirde, ‘karşımızda bir Rusya var, bir Amerika var’ diyerek ‘ya bunun yanında durayım, ya şunun yanında durayım. Ancak öyle kendimi güvende hissederim’ diyerek hiçbir sorunu çözemeyecek, kendi sıkıntılarının üstesinden gelemeyecek ve mutlaka yarın, Allah korusun, hani Anadolu’daki deyimiyle ‘dilim taş altına’ denir, daha kötü senaryolarla karşı karşıya kalabileceğiz.

“İçeride barış sağlanmadan dışarıda barış sağlanamaz”

Bir de, dış politikayı başarılı yürütmenin ana gerekçesi, içeride iç barışı sağlamaktan geçer. İç barışı doğru düzgün inşa edemeyen toplumların dış politikaları başarılı olamaz. Dış politika, kesinlikle iç politikanın popülizm kokan havasına teslim edilemez. Dış politika, kuyumcu hassasiyetiyle, sarraf hassasiyetiyle yürütülen bir süreçtir. Dış politikanın, evet, içe yansıyan tarafları vardır; ama dış politika, asla iç politik gündemin malzemesi yapılarak sağlıklı bir şekilde yürütülemez. Bütün olayları bu açıdan da değerlendirmekte fayda var.”

“Bu sistem, Türkiye’nin inisiyatif alanlarını daraltıyor”

Kaya, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber bütün politikaların bir tek Cumhurbaşkanı tarafından dile getirildiği ve onun şahsında şekillendiği bir ortamın da Türkiye’nin dış politikadaki inisiyatif alanlarının daralmasına sebep olduğunu söyledi.

“Meclisteki milletvekilleri, sürece dahil edilmeli”

Kaya, “Meclis, mutlaka güçlü hale gelmeli. Meclise burada inisiyatif yüklenmeli. Meclisteki milletvekilleri, sürece dahil edilmeli. Meclis, yani milletin temsilcisi olanlar, karar alma süreçlerinde mutlaka, olması gereken şekliyle, bütün bu olup bitenlerle ilgili kanaatlerini ortaya koyabilmeli. Eğer ortak adım atılması gerekiyorsa, nu noktada da ortak adım atılabilecek alt yapı oluşturulmalıdır” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA