DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-02-2020 03:03

“Türkiye’ye istihbarat ve techizat desteğinin yollarına bakıyoruz”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi, ABD’nin, İdlib’de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Ankara’ya istihbarat paylaşımı ve techizat desteği sağlamanın yollarını acilen değerlendirdiğini söyledi.

“Türkiye’ye istihbarat ve techizat desteğinin yollarına bakıyoruz”

amerikaninsesi.com’un haberine göre, İsminin açıklanmaması şartıyla gazetecilere İdlib’deki gelişmeler hakkında bilgi veren yetkili, “Türkler’i desteklemenin yolları üzerinde çalışıyoruz. Bunlar, Amerikan birliklerince askerî adımları içermeyecek” dedi.

Yetkili, “Bir NATO müttefiki ve yabancı askerî satışlarda önemli bir ortak olarak, Türkler’le istihbarat paylaşımı ve techizat konusunda çeşitli ilişkilere sahibiz. Onlara yardım etmek için neler yapabileceğimizi şu anda acilen değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın askerî gücünün Rusya’ya çok bağımlı olduğunu ve Şam’daki yetkililerin İdlib saldırısına Moskova’nın desteği ve onayı olmadan girişemeyeceğini belirtti.

Herhangi türden bir stratejik hava ve füze saldırısında Moskova ve Şam arasında çok yakın koordinasyon yürütüldüğüne işaret eden yetkili, “Bu sefer de mi öyle oldu bilmiyorum; ama bunu defalarca gördük” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA