SİYASET
Giriş Tarihi : 02-03-2020 18:29

“ ‘Evet’ dediğimiz Suriye tezkeresi, amacının dışına çıktı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, mecliste ‘Evet’ oyu verdikleri Suriye tezkeresinin amacının dışına çıktığını ileri sürerek, “Biz, ‘savaş tezkeresi’ne hiç ‘Evet’ demedik” dedi.

“ ‘Evet’ dediğimiz Suriye tezkeresi, amacının dışına çıktı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, TV5’de yayınlanan “Ankara Bürosu” programında, gazeteci Muhammed Vefa ile Bünyamin Güler’in sorularını cevapladı.

Yıldırım Kaya, ‘CHP’nin Suriye bataklığında ne işi var?’ tavrı ile sınır ötesi harekâta izin veren tezkereye ‘Evet’ oyu kullanmış olması arasında bir çelişki olup olmadığına dair soruyu da cevapladı.

Yıldırım Kaya, bu soruyu cevaplarken şu açıklamada bulundu:

“Biz, ‘savaş tezkeresi’ne hiç ‘Evet’ demedik”

“Verilen tezkere, onaylanan tezkere çok açıktı: 1- Tampon bölge oluşturulacak. Suriye’den Türkiye’ye gelen göç, o tampon bölgeye yerleştirilecek. Göçün gelişine engel olunacak. 2- Bölgedeki, özellikle İdlib’deki ağır silahlı terör örgütleriyle mücadele edilecek. Onlarla kol kola mücadele değil, onlarla mücadele edilecek. Yani DAEŞ’in HTŞ’nin, IŞİD’in oradaki militanlarının, ÖSO’nun temizlenmesi ve bunlara karşı bir… Çünkü onlar, bizim sınır güvenliğimizi tehdit ediyorlardı. Oradan içeriye, özellikle Türkiye sınırına silahlı militanların geçişleri söz konusuydu. Bu geçişlerin önüne geçmek için, özellikle 30 kilometre derinliğinde uzun bir koridor oluşturulacaktı. Bu koridora da konutlar yapılacaktı, okullar yapılacaktı, camiler yapılacaktı, iş yerleri açılacaktı. Türkiye’deki 4 milyon Suriyeli göçmen de oraya yeniden yerleştirilecekti. Tezkerenin amacı buydu. Tezkerenin amacı, Suriye devletine bir savaş açma tezkeresi değil. Biz, ‘savaş tezkeresi’ne hiç ‘Evet’ demedik.”

“Anayasaya aykırı mı acaba?” sorusuna, “Anayasanın 92’nci maddesine aykırıdır” karşılığı veren Kaya, “Böyle bir iş söz konusu değil. (Tezkerenin amacı), terör unsurlarıyla mücadele etmek, iki; oradan Türkiye’ye gelebilecek yeni sığınmacı dalgasının önüne geçmekti” dedi.

Yıldırım Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Tezkere, amacının dışına çıktı”

“Şimdi Recep Tayyip Erdoğan ne diyor? ‘1,5 milyon yeni sığınmacı kapıya dayandı.’ 40 milyar dolar para harcadın. Bunun için harcadın sen. 40 milyar doları nereye harcadın? Suriyeliler burada perişan. Suriyelilerin varlıklıları yurt dışına gitmiş; üst tabakası, kaymak tabakası yurt dışına gitmiş. Onun dışındakiler de Antep çöplüğünde karnını doyurmak için ekmek arıyorlar. Sen de ’40 milyar dolar ben bunlara para harcadım’ diyorsun. 40 milyar dolar para harcadınsa nereye harcadın? Bu para, nereye harcanacaktı? Sınırı çizecekti. Sınırı çizdikten sonra, şöyle bir sınırı çizdi, şurası Türkiye, burası Suriye, şurası da tampon bölge. Buradaki göç dalgası, burada (tampon bölgede) konuşlanacaktı. Buraya (Türkiye’ye) gelmiş olan Suriyeliler de buraya yerleştirilecekti. Plan buydu ve bu maddeleri yazarak bir tezkere getirdiler. Oradaki terör örgütleriyle mücadele etmek üzere bir yetki aldılar; ama karşılaştığımız tablo, terör örgütleri ile kol kola bir çalışma içerisine girdiler. Hatta korkunç bir tablo, utanç verici bir tablo; Türk askerinin üniformalarını giymiş DEAŞ’lıların, IŞİD’lilerin olduğunu, fotoğraflarını görüyoruz. Dolayısıyla, verilen tezkerenin, bizim onay verdiğimiz tezkere bir ‘savaş tezkeresi’ değil. Kaldı ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ‘savaş tezkeresi’ne ‘Evet’ demesi mümkün değil. CHP’nin kurucu iradesi, Mustafa Kemal Atatürk, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ düsturuyla hareket etmiş. Dünyada en büyük askerî dehalardan birisi, Mustafa Kemal Atatürk. ‘Savaş, zarurî olmadığı müddetçe cinayettir’ demiş. Şimdi bunu söyleyen bir liderimizin olduğu CHP’nin, tezkereye ‘Evet’ demesi mümkün mü? Tartışma, kamuoyunda, biz iyi anlatamadık derdimizi belli ki. O tezkerenin maddelerini tek tek saydığımızda, bu saydığım 3 temel nokta, tezkerenin ana unsuru budur. Tezkereyi isterken bunu istediler. Dediler ki, 1- Suriye’deki göç dalgasını önleyeceğiz. 2- Suriye’de özellikle İdlib’deki terör unsurlarını temizleyeceğiz. 3- Türkiye’ye gelmiş olan 4 milyona yakın Suriyelinin geri dönüşü için orada güvenli bir bölge oluşturacağız. Bunların hiçbir yok ortada. Tezkere, amacının dışına çıktı. Tezkeredeki amaç, tamamen başkaydı.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA