SİYASET
Giriş Tarihi : 03-09-2019 04:30   Güncelleme : 03-09-2019 04:57

Yamalı: Tabanda Perinçek mi daha çok seviliyor, Davutoğlu mu?

Eski AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’den ihraç edilmesini değerlendirirken, “Acaba Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuştuğu Perinçekler, bu parti tabanında artık daha mı çok seviliyor? Yoksa Davutoğlu mu AK Parti’nin tabanında daha çok sevgi ve saygı görüyor bunu bir düşünmek ve sormak lâzım” diye konuştu.

Yamalı: Tabanda Perinçek mi daha çok seviliyor, Davutoğlu mu?

İhraç kararlarını Medyanotu.com’a değerlendiren Eski AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, kararın, ‘parti içinde artık istişare zemininin kalmadığının ilânı gibi’ olduğunu söyledi.

Perinçek mi daha çok seviliyor, Davutoğlu mu?
İhraç kararının, konuşmak, eleştirmek için bile asgari demokratik bir zeminin kalmadığını gösterdiğini ifade eden Yamalı, “Acaba Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuştuğu Perinçekler, bu parti tabanında artık daha mı çok seviliyor? Yoksa Davutoğlu mu AK Parti’nin tabanında daha çok sevgi ve saygı görüyor bunu bir düşünmek ve sormak lâzım” diye konuştu.

Artık ‘Parti içinde neden konuşmadınız?’ diye sorulamaz

Davutoğlu’nun nisan ayında yayınladığı bildirinin ardından AK Parti yönetiminin Davutoğlu ile bu konuları konuşup tartışabileceği halde bunu yapmadığını ifade eden Yamalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim partilerimizde maalesef bir parti içi demokrasi anlayışı yok. Bir partide bir başka kişi o partinin genel başkanlığına aday olabilir, partinin politikalarını eleştirebilir. Bunlar, ihraç sebebi olmamalıdır. Bu, esasında AK Parti ile ilgili değil Türkiye’deki siyasi partilerle ilgili, demokrasiyle ilgili kültürel bir meseledir. İnsanlara da artık ‘Parti içinde neden konuşmadınız?’ diye sormamak gerekiyor. Partinin iyiliği için bile konuşanlara tahammül edemeyen bir parti anlayışı var son yıllarda. Bu, elbette üzücü... Bizim gibi AK Parti kurucuları için değil, bizim davamız için, yüzlerce yıldır süren davanın geldiği siyasal anlayış açısından da yaralayıcı.

Umutları kıran bir hikâye

Bunun sadece AK Parti tarihi, Sayın Erdoğan’ın hikâyesi ya da Sayın Davutoğlu açısından değil, sadece bizim kanatta siyaset yapan, bizden sonraki siyasal hareketler için de kötü bir örnek oluşturdu. Kötü bir hikâye olduğunu düşünüyorum. Umutları kıran bir hikâye...

Siyasî hareket, aile şirketine dönüştü

İhraç kararının yen parti çalışmalarını hızlandıracak bir gelişme olduğunu söyleyen Yamalı, “Bu zihin yapısıyla ne Türkiye’deki ne İslam dünyasındaki siyasal hareketlerin gidebileceği bir yer yok. Taban demokrasisi ile başlayan hareketler aile şirketine dönüşüyor. Türkiye’deki diğer siyasal yapıların da karşılaştığı bir tuzaktır bu. Maalesef AK Parti de bu tuzağa yakalandı” dedi.

AK Parti, kendi çocuklarını yedi

“Devrim önce kendi çocuklarını yer diye meşhur bir laf var. Maalesef AK Parti kendi çocuklarını yedi” diyen Yamalı, Ahmet Davutoğlu ismiyle ‘ihraç’ kelimesinin yan yana gelmesinin ‘absürt’ olduğunu belirterek, “Hocanın zarafetiyle ihraç edilme arasındaki vurgu. Çok ayıp bir şeydir. Bizim davamızdaki siyasete yapılmış büyük bir ayıptır. Davanın ihracıdır bu” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA