GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-03-2020 04:18

Doç. Dr. Özpek: Gerekçe gösterilmeden görevime son verildi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek, hiçbir gerekçe gösterilmeden üniversitedeki görevine son verildiğini belirterek, “Umuyorum ki bu münferit ve keyfî karar, bir şekilde ya Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri ya da mütevelli heyeti tarafından temyiz edilir” dedi.

Doç. Dr. Özpek: Gerekçe gösterilmeden görevime son verildi

Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek, üniversitedeki görevine son verildiğini duyurduğu twitter mesajında şu değerlendirmede bulundu:

“TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki görevime, 28 Şubat 2020 tarihinde, üniversite rektörü Güven Sak’ın imzasıyla son verilmiştir. Bu işlem için herhangi bir gerekçe gösterilmemiş, soruşturma yürütülmemiş, savunmam alınmamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının hilafına bir eylemim yoktur, olmamıştır. Hakkımda bir kovuşturma veya savcılık soruşturması yoktur, olmamıştır. Yüz kızartıcı bir eylemim yoktur, olmamıştır. Akademik çalışmalarım üniversite kriterleri açısından tatmin edicidir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ülkenin en iyi, en umut vadeden üniversitelerinden birisidir. Birçok çalışkan akademisyen, başarılı mezun ve pırıl pırıl öğrencinin mensubu olduğu, mütevelli heyetinin üzerine titrediği bir kurumdur. Benim üniversitemdir ve hep öyle kalacaktır.

Umuyorum ki, üniversitemizin akademik kimliğine ve kalitesine halel getirebilecek, öğrencilerimizin diplomalarının değerini etkileyebilecek bu münferit ve keyfi karar, bir şekilde ya Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri ya da mütevelli heyeti tarafından temyiz edilir.”

Prof. Yayla: Umarım Üniversite hatasını düzeltir

Özpek’in görevden alınmasına, İstanbul Medipol Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla da tepki gösterdi. Yayla, twitter sayfasında şunları kaydetti:

“Lisans yıllarından tanıdığım Burak Bilgehan Özpek, TOBB Üniversitesi’nden uzaklaştırılmış. Şimdiye kadar üç defa aynı şeyi yaşamış, uzaklaştırılmakta tecrübeli bir öğretim üyesi olarak bu işlem bana idarî ve hukukî bakımdan hatalı görünüyor.

Öğretim üyelerinin asgarî nezaket kurallarına uyulmadan ve haklı, hukukî bir gerekçe olmadan görevden alınmaları, onlar yanında kurumlara ve akademik hayatımıza da zarar veriyor. Umarım Üniversite hatasını düzeltir ve bu arkadaş görevine iade edilir.”

Burak Bilgehan Özpek

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Bölümü’nden yüksek lisans, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden doktora derecelerini aldı. Doktora sonrası araştırma projesini King’s College Savunma Çalışmaları Bölümü’nde tamamladı. 2011 senesinden itibaren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. De Facto devletler, çatışma, demokratikleşme, Türk Dış Politikası ve güncel Ortadoğu politikaları üzerine araştırmalar yaptı.

Burak Bilgehan Özpek, Ortadoğu politikaları ve araştırma yöntemleri üzerine dersler veriyordu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA