Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-03-2020 20:24

“Filistinliler, ABD’nin sözde barış planına karşı birleşmeliler”

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Filistinlilerin ABD’nin sözde Orta Doğu barış planına karşı birleşmesi gerektiğini söyledi.

“Filistinliler, ABD’nin sözde barış planına karşı birleşmeliler”

Heniyye, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Filistin meselesi hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD’nin sözde Orta Doğu barış planını değerlendiren Heniyye, Hamas’ın bu anlaşmaya karşı çıktığını hatırlattı.

Planın, Filistin halkı ve bütün bölge için tehdit oluşturduğunun altını çizen Heniyye, “ABD, bölgedeki hegemonyasını güçlendirmeye ve Filistinlilerin yaşadığı ülkelere baskı kurmaya çalışıyor. Ayrıca ABD, İsrail’in güçlenmesi için bölgedeki duruma müdahale etmeye çalışıyor” dedi.

Heniyye, planın, Filistin meselesini çözmeyeceğini belirterek, “Bu plan, Filistin hareketini engellemeyi ve Kudüs meselesinin çözümünü baltalamayı amaçlıyor; İsrail’e, Filistin topraklarının yüzde 30’unu daha işgal etmesine izin veriyor” diye konuştu.

ABD’nin sözde barış planının mültecilerin ülkeye dönmesini de engellediğine dikkati çeken Heniyye, “Bu plan, uluslararası hukuku baltalıyor; Filistin meselesiyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarını çiğniyor; Arap Barış Girişimi’nin rolünü yok sayıyor” dedi.

Heniyye, İsrail’in, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri oluşturduğunu hatırlatarak, bu birimlerin Filistin halkı için büyük bir tehdit olduğunu söyledi.

Filistinliler arasında birliğin sağlanması gerektiğini vurgulayan Heniyye, “Milli birliğe ihtiyacımız var. Filistinlilerin ABD’nin sözde Orta Doğu barış planına karşı birleşmesi gerekiyor” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA