Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 05-03-2020 17:43   Güncelleme : 05-03-2020 17:53

“Milletvekillerinin TBMM’deki sözleri sorumsuzluğa tabidir”

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, CHP’li Engin Özkoç’un sözleriyle ilgili olarak “fezlekeyi derhal meclise göndereceğiz” sözünü değerlendirdi. Öztrak, “Anayasanın 83. maddesinin birinci fıkrası açık. Meclis’in çatısı altında milletvekillerinin söyledikleri sözler tam sorumsuzluğa tabidir. Ne davası açacaklarmış?” diye konuştu.

“Milletvekillerinin TBMM’deki sözleri sorumsuzluğa tabidir”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, dün CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un basın toplantısında AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında söylediği sözlerin ardından twitter sayfasında yayınladığı mesajda, “Engin Özkoç, yaptıklarının hukukta bir karşılığı olduğunu görecek. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı fezlekeyi derhal meclise göndereceğiz” ifadesini kullanmıştı.

Bakan Gül’ün bu sözü, bugün düzenlediği basın toplantısında CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak’a hatırlatılarak, değerlendirmesi soruldu.

Öztrak, bu soruya şöyle karşılık verdi:

“Bu açıklamayı Adalet Bakanının yapmış olmasını hayretle değerlendiriyorum. Çok açık söyleyeyim; Anayasanın 83. maddesinin birinci fıkrası açık. Meclis’in çatısı altında milletvekillerinin söyledikleri sözler tam sorumsuzluğa tabidir. Ne davası açacaklarmış? Tazminatsa o ayrı; onu açacak yer bellidir. Ama onun dışında bir dava açma gibi bir hak şu anda ortada yoktur. Ben hem Meclis Başkanı’nın, milletvekilinin bu hukukuna sahip çıkmasını bekliyorum, hem de Adalet Bakanı’nın bu yanlıştan, bu hatadan biran önce dönmesini bekliyorum.”

“Sizi bir Saray’ın değil Meclisin Başkanı olmaya çağırıyoruz”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un aynı konudaki sözlerine de tepki gösteren Öztrak, şunları söyledi:

“TBMM Başkanı, dün “bu iş yargıya intikal etti” falan deyince, memur Adalet Bakanı da apar topar çıktı, fezleke peşinde koşmaya başladı. Memur Bakana Anayasamızın 83. Maddesinin birinci fıkrasını, Meclis Başkanı olarak siz mi hatırlatacaksınız, yoksa biz mi hatırlatalım? Sayın Başkan, üzerinize konan Saray vesayetine neden karşı çıkamıyorsunuz? Sizi oraya oturtan milli iradeye ve Meclis’in hukukuna, bari bu defa, sahip çıkın. Siyasetin Meclis’in çatısının altında kalabilmesi için, bizim gibi siz de elinizden geleni yapın. Sizi bir kez daha Saray’ın değil, milletin Meclisinin Başkanı olmaya çağırıyoruz.

Bu arada şunu açıklıkla ifade edelim: Yargı tehdidiyle, kaba kuvvetle, parti memurlarının nefret söylemleriyle hiçbir Cumhuriyet Halk Partili yıldırılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi, köklerini Kuvayı Milliye’den, gücünü ise aziz milletimizden alır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA