GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-03-2020 21:36

Erdoğan: NATO’dan istediğimiz destek acilen sağlanmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin NATO’ya, NATO da Türkiye’nin gücüne güç kattığını belirterek, “Talep ettiğimiz desteğin daha fazla gecikmeksizin karşılanması çok önemlidir” dedi.

Erdoğan: NATO’dan istediğimiz destek acilen sağlanmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’ndeki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Türkiye, tam 9 yıldır Suriye tehditleriyle mücadele ediyor”

“Bildiğiniz üzere, 27 Şubat tarihinde İdlib’de, ülkemizin güvenliği için hayatlarını ortaya koyan askerlerimize yönelik menfur bir saldırı gerçekleşti. Saldırının akabinde, 28 Şubat günü Washington anlaşmasının 4’üncü maddesi çerçevesinde NATO Konseyi, olağan üstü toplantıya davet edilerek müttefiklerimizle bilgi paylaştık, danışmalarda bulunduk.

Sayın Genel Sekreterle bugünkü görüşmemizde öncelikle Suriye’deki durumu ele aldık. Konsey toplantısında, NATO’dan ve müttefiklerimizden talep ettiğimiz ilâve desteğin bir an önce sağlanmasının önemini vurguladım.

Türkiye’nin Suriye sınırı, aynı zamanda NATO’nun güney doğu sınırıdır. Suriye kaynaklı kriz, güvenlik ve insanî boyutlarıyla bölgemizi, hatta Avrupa’nın tamamını tehdit eder durumdadır. Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye’deki çatışmalara ve insanî drama kayıtsız kalma lüksü yoktur. Suriye meselesinde çabalarımızı her zamankinden daha fazla artırmalıyız.

Türkiye, tam 9 yıldır Suriye kaynaklı tehdit ve tehlikelerle mücadele ediyor. DEAŞ’la göğüs göğse çarpışan ve bu uğurda şehitler veren tek NATO ülkesiyiz. Ayrıca, 3,6 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’nin büyük özveriyle ve tek başına yürüttüğü bu mücadeleye müttefiklerimizin tamamının somut desteğini bekliyoruz. NATO, ittifak dayanışmasını net bir şekilde göstermesi gereken kritik bir dönemin içindedir. NATO’dan taleplerimizin önemli bir kısmı, 2012 ve 2015 yıllarında alınan kararlar temelinde Türkiye’nin savunulmasını desteklemeye yönelik tedbirlerin tam manâsıyla uygulanmasına ilişkindir. Sayın Genel Sekreter, bu konuda ittifak içindeki çalışmaların sürdüğünü ve süreci bizzat takip ettiğini söylemiştir.

Sayın Genel Sekretere ayrıca düzensiz göç konusundaki değerlendirmelerimizi aktardım. Bu hususları, birazdan bir araya geleceğim AB Konseyi ve Komisyonu başkanlarıyla da görüşeceğiz. Bir müttefik ve komşu ülkenin düzensiz göç dalgasının müsebbibi olarak Türkiye’yi işaret etmesi, akıl ve izan dışıdır. Bu ülke4nin mevcut durumu ve AB’yi de kullanarak kendine haksız kazanımlar elde etmeye çalışmasına izin vermeyeceğimizi Sayın Genel Sekretere de özellikle ifade ettim.

“Türkiye NATO’ya NATO da Türkiye’nin gücüne güç katıyor”

Değerli dostumla, Afganistan’daki barış süreciyle bu ülkedeki NATO mevcudiyetinin geleceği hakkında da görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye, gelişmelerden bağımsız olarak Afganistanlı kardeşlerinin yanında olmayı sürdürecektir.

Türkiye NATO’ya NATO da Türkiye’nin gücüne güç katıyor. Tabii burada esas olan, NATO’nun ülkemizin savunmasına ve terörle mücadelesine katma değer sağlamasıdır. Ayrıca müttefiklerimizin ülkemizle dayanışmalarını ayrım gözetmeden ve siyasî koşullar ileri sürmeden sergilemeleridir. Talep ettiğimiz desteğin daha fazla gecikmeksizin karşılanması, bu bakımdan çok önemlidir. Önümüzdeki süreçte gereken adımların atılacağına inanıyor, Sayın Genel Sekretere teşekkür ediyorum.”

Stoltenberg: Türkiye çok ağır bir yükü yüklenmiş durumda

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de Türkiye’nin önemli ve değerli bir müttefik olduğunu belirterek, “Türkiye, Suriye’deki durumdan en fazla etkilenen ülke. Başka hiçbir ülke, başka hiçbir ittifak ülkesi, bu durumdan bu kadar etkilenmedi ve bu ölçekte göçle karşılaşmadı. Bizlerin de çok farklı şekillerde desteklerimiz söz konusu, Türkiye’nin korunması çerçevesinde hava savunma sistemi ve bununla birlikte hem hava hem de deniz kuvvetlerinin korunmasını sağlamaktayız.  Bununla birlikte 5 milyar dolar askerî yardımla, imkânlar çerçevesindeki miktar karşılığında ifade ediyorum, bu şekilde destek olmaktayız. Bizler Türkiye’nin güvenliğine katkı sunmaktayız” diye konuştu.

Suriye’de Esed rejiminin ve Rusya’nın yapmış olduğu saldırıların ciddi bir insanî mesele ve Türkiye’ye yönelik ciddi bir göç akımı oluşturduğunu ifade eden Stoltenberg, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye çok ağır bir yükü yüklenmiş durumda ve uzun dönemli de bu sürece çare arayan ülkelerin başında gelmektedir. Bu açıdan baktığımızda, Türkiye-Yunanistan sınırında da önemli bir durumla karşı karşıyayız ve ortak bir zorluk karşısında ortak çözümler ortaya konulmalı. Bu açıdan Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki diyalogu memnuniyetle karşılamaktayım ve umuyorum ki bu iş birliği, diyalog, önemli sonuçlar verecektir.”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, görüşmede NATO-Rusya ilişkileri ve Türkiye’nin S-400 alımı ile Afganistan konusunun da gündeme geldiğini ifade ederek, “Türkiye ile NATO çerçevesinde birçok konuyu iş birliği içerisinde ele almalıyız” dedi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA