Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 10-03-2020 19:32

“Vefa Salman, yolsuzluğu şikâyet etti, görevden alındı”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Yalova Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Vefa Salman’ın ‘yolsuzluk soruşturması’ gerekçesiyle görevden alınması konusunda, Başkan Salman’ın yolsuzluğu tespit ederek gereğinin yapılması için ilgili makamlara şikâyette bulunduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu, , “Yolsuzluğu şikâyet edip görevden alınan bir belediye başkanı olarak Sayın Vefa Salman, tarihe geçecektir” dedi.

“Vefa Salman, yolsuzluğu şikâyet etti, görevden alındı”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu toplantısında, Yalova Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Vefa Salman’ın ‘yolsuzluk soruşturması’ gerekçesiyle görevden alınmasını da değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, Vefa Salman’ın 2 kez seçime girdiğini hatırlatarak, “Engellediler; oylar bir kez daha sayıldı; ama sonuçta 2 kezdir kendisi Yalova’da belediye başkanlığı yapıyor. Kimin oylarıyla? Yalovalıların oylarıyla yapıyor” dedi.

Hükümetin Vefa Salman’ı halkın oylarıyla yenemediği için idarî kararlarla görevden uzaklaştırıp yerine AK Partili bir vekil getirmek istediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, yolsuzluk iddiaları konusunda şu açıklamada bulundu:

“Bir yolsuzluk saptanıyor. Doğrudur, bir yolsuzluk var. Yolsuzluğu saptayan idare mi; yani İçişleri Bakanlığı mı? Hayır. Sayıştay mı? Hayır. Orada yolsuzluğu saptayan, düz, namuslu bir memur. Olayı görüyor, tespit ediyor, belediye başkanına haber veriyor. Belediye başkanı, ‘İnceleyin’ diyor, doğru mu, yanlış mı diye. İnceleniyor. Arkasından da belediye başkanı, bu yolsuzluğun araştırılması için cumhuriyet savcılığına, emniyete suç duyurusunda bulunuyor, ‘Gelin, araştırın’ diyor. ‘Boyutları nedir, ne değildir, bakın’ diyor. ‘İlgilileri yakalayın’ diyor; ‘İlgilileri hakkında dava açın’ diyor. Yani kendisi suçluyor; ama sonunda belediye başkanı açığa alınıyor. Belediye meclisinde oylama yapılıyor ve bir AK Parti’li, Yalova Belediye Başkanlığına vekâlet etmek üzere seçiliyor.”

Vefa Salman’ın yolsuzluk yapması ve bunun tespit edilmesi halinde ilk işlemi kendilerinin yapacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluğu şikâyet edip görevden alınan bir belediye başkanı olarak Sayın Vefa Salman, tarihe geçecektir” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA