EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-03-2020 16:52   Güncelleme : 12-03-2020 16:58

“Ekonomide alınması gereken tedbirleri yarın açıklayacağız”

CHP Sözcüsü Öztrak, korona virüsünün küresel ekonomiyi de tehdit ettiğini, dünyanın daha önce görmediği bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu, Türkiye’nin de bu durumdan etkilendiğini ifade ederek, “Yarın yine bir basın toplantısı ile ekonomide alınması gereken tedbirleri kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

“Ekonomide alınması gereken tedbirleri yarın açıklayacağız”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında, korona virüsünün ekonomi üzerindeki etkilerini de değerlendirdi.

Korona Virüsü salgınının sadece küresel sağlığı değil küresel ekonomiyi de tehdit ettiğini belirten Öztrak, “Küresel büyüme, küresel ticaret, küresel yatırımlar, ciddi baskı altında” dedi.

Öztrak, bu duruma bağlı olarak bütün küresel kuruluşların alarma geçtiğini, küresel üretim ve değer zincirleri koparken, küresel borsaların, faizlerin ve güvenin ‘dip yaptığını’ söyledi.

Şu anda bütün ekonomilerin, hem arz, hem de talep kanalından çok ciddi bir darbe yediğine işaret eden Öztrak, “Bunun finansa da yansıması bekleniyor” dedi.

Öztrak, “Bir yandan ekonomilerin ara malı tedariki güçleşirken, diğer yandan tüketim ve yatırım harcamaları zayıflıyor. Dünya, daha önce görmediği bir ekonomik krizle karşı karşıya. Bizim gibi, yanlış politikalar nedeniyle üretimi büyük ölçüde ithalata bağlı, firmaları ve aileleri aşırı borçlu ekonomilerin bu türbülanstan öyle ya da böyle olumsuz etkilenmemesi mümkün değil” diye konuştu.

Türkiye’de başta finansal piyasalar olmak üzere ekonomide söz konusu türbülansın etkilerine şahit olunduğunu ifade eden Öztrak, sözlerine şöyle devam etti:

“Dolar kuru, şu an itibarıyla 6 lira 25 kuruş. Kredi temerrüt risk primimiz, 400’leri aşmış vaziyette. Petrol savaşlarına bağlı olarak enerji fiyatları bir süre aşağıya gelse de, Türkiye’nin cari açığı ve dış borç ödemeleri konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. İnsanlar, marketlerde makarna, bakliyat, kuru gıda ve temizlik ürünü raflarına hücum ediyor.

Fiyatlar sürekli artıyor. Burada fiyat kontrolleri de büyük önem taşıyor. Henüz kendi ekonomik krizimizden çıkmamışken, bir de korona’dan kaynaklı küresel türbülansla baş etmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle krizin, üreten sektörlere, tüketime, yatırıma ve finans sektörüne yayılmasını önleyecek acil tedbirlere ihtiyacımız var.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olarak, korona virüsüyle ilgili iç ve dış gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Belediyelerimiz, bu konuda üzerlerine düşeni yerine getirmek için ciddi gayretler gösteriyor. Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun da yapılacaklar konusunda belediyelerimizi bilgilendiriyor.”

CHP ekonomi masası olarak, geçen salı günü toplanarak, korona virüsünün vatandaşlar ve ekonomi için olası etkilerini değerlendirdiklerini belirten Öztrak, “Yarın yine bir basın toplantısı ile ekonomide alınması gereken tedbirleri, sizler aracılığıyla kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA