SİYASET
Giriş Tarihi : 12-03-2020 19:29   Güncelleme : 12-03-2020 19:36

“Milletvekilinin parti değiştirmesi, seçmene vefasızlıktır”

İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu, bir partinin seçmenlerinin oylarıyla seçilen milletvekillerinin daha sonra başka bir partiye geçmelerinin seçmenlere vefasızlık olduğunu söyledi. Ağıralioğlu, AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçmişte kendi partisinden istifa eden milletvekillerine “Milletvekilliğinden de istifa etsin” çağrısında bulunduğunu da hatırlattı.

“Milletvekilinin parti değiştirmesi, seçmene vefasızlıktır”

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, İYİ Parti’den istifa eden Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın AK Parti’ye geçmesini değerlendirdi.

Yavuz Ağıralioğlu, şunları söyledi:

“Siyasette seçmenlerin tercih ederek Meclise taşıdığı milletvekilleri, partilerini kast ederek seçmiş ve göndermiş olduğu milletvekilleridir. Dolayısıyla bir milletvekilinin, milletvekilliğinden istifa etmeyerek başka bir partiye geçmiş olması, kendisini seçen seçmenlere vefasızlıktır. Bağımsız kalması, itiraz edince parti içinde çatışmalar, tartışmalar, parti içerisinde birtakım ilke hatırlatmaları dolayısıyla istifalar da her zaman mümkündür, olabilmiştir; ama genel olarak, sadece Tuba Hanım özelinde değil genel olarak seçmenin iradesi, bu şekilde boşa düşürülmekte, seçmene vefasızlık edilmektedir. Yani Tuba Hanım’ı seçen seçmen, AK Parti’ye oy vermeye kabiliyeti olan seçmendir. AK Parti’ye oy vermeyip İYİ Parti’den sizi mebus olarak seçmişlerse siz, size verilmiş oyları, AK Parti’ye geçerek vefasızlıkla yüz üstü bırakmış olursunuz. AK Parti’ye geçmek isteyen arkadaşlarımız, meselâ istifa edip geçebilirler. Yani milletvekillerinin, bu tür geçişlerde, sadece bizim mebusumuz oraya geçti diye söylemiyorum, böyle bir ilkeyi oturtmak zorundayız. Çünkü nihayetinde seçmene vefasızlık, yarın vatana, memlekete, millete vefasızlık olarak da yansıyabilir. Bir kere vefasızlık eden, her zaman vefasızlık edebilir.

Konuşmasında Türkiye’de siyasete olan güvenin epeyce düştüğüne işaret eden Ağıralioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu cümlelerimizin arkasında bu hassasiyet de var. Yani siyaset kurumunun itibarı kayboldu mu, memlekette çözüm umudu da kayboluyor demektir. Özen gösterilmesi lâzım. Partilerin içerisinde her zaman olmuştur istifalar. Her zaman olmuştur, başka parti tercihleri. Her zaman olmuştur, seçildiği partiden başka partilere geçişler. Ama bütün bunlarla ilgili bir ilkeyi, bir ölçüyü oturtmak lâzım. Sadece gidenler özelinde değil, gelmesi muhtemel olanlar üzerine de, sadece giden milletvekilleri için değil, milletvekillerini kabul eden genel başkanlar özelinde de şöyle işler olması lâzım: Türk siyaseti, böyle cümleler duyar mı bir gün, bilmiyorum; efendim, partimize gelmek isteyen bir milletvekiline, ‘Sizi seçen insanlar, sizi partinizden mebus olasınız diye seçtiler. Eğer onların rızasını alıp gelirseniz’ ki ona da bir yol bulunması lâzım, ‘mümkün. Aksi halde, sizi biz, partimize almak isteriz ama sizi alırsak sizi seçen seçmenlere hürmetsizlik etmiş oluruz. Dolayısıyla biz, sizi kabul edemeyiz’ Böyle bir cümleyi duyabilir miyiz acaba bir genel başkandan?”

İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu, AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçmişte kendi partisinden istifa eden milletvekillerine “Milletvekilliğinden de istifa etsin” çağrısında bulunduğunu da hatırlattı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA