GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-03-2020 00:33

Sağlık Bakanı, virüs tedbirleriyle muhalefetten de iyi not alıyor

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ve Saadet Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, korona virüsü salgını sürecindeki başarısından dolayı Sağlık Bakanlığına teşekkür ettiler.

Sağlık Bakanı, virüs tedbirleriyle muhalefetten de iyi not alıyor

Türkiye, salgından kendini 1 yıl boyunca korumayı başardı

12 Mart 2019’da Çin’de kendini gösteren yeni tip korona virüsü (yeni adıyla covid-19), ortaya çıkalı bir yıl oldu. Adından söz edilmeye başlandığında hiçbir ülke, bu virüsün kısa süre içinde bütün dünyaya yayılan ve bu derece ölümcül bir virüs olacağını öngörmemişti. Virüs salgını sebebiyle pek çok ülkede bu hafta itibarıyla toplam 4500’den fazla insan hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüsünün pandemik, yani kontrol edilemeyen küresel salgın olduğunu ilân etti. Dünya Ticaret Örgütü de korona virüsü salgını sebebiyle hizmet sektöründe küresel ticaretin yavaşladığını duyurdu.

Türkiye, çevresindeki bütün ülkelerde virüs vakaları görülürken, 1 yıl boyunca salgından uzak kalabildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu süreçte büyük bir başarı gösterdiklerini; komşu ülkelerin ve Avrupa ülkelerinin, Türkiye’nin aldığı sıkı tedbirleri almadıklarını belirterek, “Bizim ise salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı” dedi.

Türkiye’de tespit edilen ilk vaka, 11 Mart gecesi Sağlık Bakanı tarafından açıklandı. Bakan Koca, tespit edilen ilk vakayı şöyle duyurdu:

“Size, üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde korona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikâyetinin sebebinin araştırılması sonucu konmuştur. Hastanın, virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta, bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler, bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir.”

İlk vakanın duyurulmasının ardından halkın gıda ve temizlik maddeleri stoklamaya başlamasıyla kendini gösteren bir telâş yaşandıysa da, ilgili devlet kurumları, alınan tedbirlerden kaynaklanan bir özgüvenle soğukkanlılığını koruyor.

Koca: Başarı unsurlarının 4’üne de sahibiz

Sağlık Bakanı Koca, bu konuda, “Hızlı yayılan bulaşıcı hastalıklara karşı başarıyı 4 şey tesis eder: Güçlü tedbir, süratli müdahale, yaygın sağlık altyapısı, güven verici bilgilendirme. Bu 4’üne de sahibiz. Tedbirde birlikteyiz. Mücadeleyi birlikte vereceğiz. Her önemli olayı size titizlikte bildireceğiz” diyor.

“Tedbirli olursak, 2 ay sonra hayat normale döner”

Bakan Koca, Bilim Kurulu’nun, virüsün etkisinin yaz döneminde azalacağını öngördüğünü dile getirerek, bu enfeksiyonun kış mevsimindeki yoğunluğunun, kapalı ortamlarda yakın birlikteliklerden kaynaklandığını söyledi.

Koca, bu enfeksiyonun bir kış enfeksiyonu olduğunu, tedbir alınması ve bu sayede yayılmanın önlenmesi halinde 2 ay sonra hayatın normale döneceğini ifade etti.

Muhalefet partileri, dünyadaki salgın döneminde Sağlık Bakanlığının, Türkiye’deki tedbir sürecini başarıyla yönettiğini düşünüyor.

Öztrak ve Karamollaoğlu: Sağlık Bakanlığına teşekkür ediyoruz

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, dünkü basın toplantısında, “Ülkemizde hastalığın sınırlarımızdan içeri girmesini engellemek için elden gelen yapılmıştır. Ülkemiz, korona virüsünün en son girdiği coğrafyalardan biri oldu. Burada Sağlık Bakanlığı çalışanlarımızın çok ciddi gayretlerinin olduğunu hep beraber tespit ettik. Bu çeçevede Türk sağlık çalışanlarına ve Sağlık Bakanlığına teşekkür ediyoruz. Yine hastalığın tedavisi için yeterince merkez kurulduğunu da ilgililerin açıklamalarından öğrendik” diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise, bu haftaki basın toplantısında, “Sayın Sağlık Bakanının bu konuda göstermiş olduğu duyarlılık / hassasiyet önem taşıyor diye düşünüyorum. Kendisine hem teşekkür ediyorum, hem de bu konuda göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı da tebrik ediyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA