Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 13-03-2020 02:00

Beşir Atalay neden yok? Abdullah Gül ile gerilim yaşandı mı?

DEVA Genel Başkanı Babacan, 11. Cumhurbaşkanı Gül ile aralarında bir gerilim yaşanıp yaşanmadığına dair bir soruyu cevaplarken, “DEVA’da görünenden başka, arkada bilinmeyen bir yapı yok. Yani açıkladığımızdan başka bir ilişki şekli de yok” dedi.

Beşir Atalay neden yok? Abdullah Gül ile gerilim yaşandı mı?

Gazeteci Ruşen Çakır, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan’la, partisinin tanıtım toplantısını gerçekleştirdiği Bilkent Otel’in konferans salonunda bir mülâkat yaptı.

Medyascope TV’de yayınlanan mülâkatta Ruşen Çakır, Babacan’a, DEVA’nın Kurucular Kurulu listesinde yer alanlar kadar yer almayanların da konuşulduğunu belirterek, “Beşir Atalay’ın bu süreçte aktif bir şekilde yer aldığını biliyordum. Beşir Bey yok. Onun özel bir nedeni var mı?” diye sordu.

Babacan, bu soruya şöyle cevap verdi:

“Kurucu olmak istemedi ama çalışmalarımıza katıldı”

“Kendi ailevî sebepleriyle kurucu olmak istemediğini söyledi. Ailesiyle görüştüğünü, yakın çevresiyle değerlendirdiğini… En sonunda oturduk konuştuk; ‘Ben destek vermek istiyorum ama kurucu olmayacağım’ dedi. Öyle bir kararı oldu; ama o kararından sonra da sağ olsun Beşir Bey, bizim toplantılarımıza katılmaya devam etti. Katkı vermeye devam etti. Tüzük toplantılarımıza, program toplantılarımıza katılmaya devam etti. Yani kurucu olmamaya karar verdikten sonra Beşir Bey’le çalışmaya devam ettik.”

“Bizi en çok cesaretlendirenlerden biri de Sayın Beşir Atalay’dır”

Babacan, Beşir Atalay’ın “partili / (üye)” olup olmadığına dair soruya da, “Resmen değil ama artık gönüllümüzdür herhalde diye tahmin ediyorum. Onunla çok eski dostuz. Yani hukukumuz çok eskidir Beşir Bey’le. Yani çok özel bir hukukumuz vardır. Baştan beri de bu hareketin başlaması için çok gayret etti. Türkiye’nin de buna ihtiyacı olduğunu söyledi. Bizleri cesaretlendirdi açıkçası. Bu işe eğer başladıysak, en yakından ve en çok cesaretlendiren isimlerden bir tanesi Sayın Beşir Atalay’dır.” karşılığını verdi.

Ruşen Çakır, DEVA’nın Kurucular Kurulu açıklandıktan sonra, isimlerin belirlenmesi konusunda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le bir gerilim yaşandığı iddiasına dair yayınlar yapıldığına işaret ederek, “Nedir bu konu?” diye sordu.

(Tanıtım toplantısından önceki) son 3-4 gün çok yoğun olduğunu ve söz konusu yayınları görmediğini belirten Babacan, şunları söyledi:

“DEVA’da görünenden başka, arkada bilinmeyen bir yapı yok”

“Sayın Abdullah Gül ile bizim dostluğumuz çok eski. Siyasetten eski. Çok güvendiğimiz, saydığımız bir siyasetçi. Dürüst, iyi bir devlet adamı ve ahlâklı bir siyasetçi. Siyaset ve ahlâk, yan yana bazen zor geliyor, biliyorsunuz. Sağ olsun, kendisi çok destek verdi bizim bu çalışmalarımıza. Görüş paylaştı bizimle. Kendi tecrübelerini paylaştı. Bizim için de çok kıymetliydi bu süreç içerisinde. Ama onun dışında insanlar ne bekliyordu, ne konuşuyordu dışarıdan, neler tartışıldı; doğrusu bilemiyorum; ama şunu ifade etmek lâzım: Biz, bir ekibiz. Tek bir ekibiz. 90 kişilik kurucumuz var; ama partimizin genel merkezi burada, Ankara’da ve parti, tamamen kendi resmî organlarıyla yürüyecek bir tüzel kişilik. Biz, her şeyi yüzde yüz yasal ve kayıt içi yapıyoruz. Görünür neyse, gerçeği o. Görünürden başka da bir yapımız yok. Yani daha önce insanlar nasıl algılıyordu, şimdi ne görüyor; açıkçası bilemiyorum yani. Ama bu parti, DEVA partisi, ne görüyorsanız o. Başka da bir şey yok. Yani açıkladığımızdan başka bir ilişki şekli de yok. Yani arkada bilinmeyen bir yapı da yok. Öyle bir şey yok yani. Çok açık, şeffaf bir yapı başlattık. Dolayısıyla, görünenle gerçeğin aynı olduğu bir parti bu; başka bir şey değil yani.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA