İSTANBUL
Giriş Tarihi : 14-03-2020 17:10   Güncelleme : 14-03-2020 17:21

İstanbul’un meşhur işportacısı Burhan Demircan vefat etti

1970’li yıllarda İstanbul’da yaşayan 7’den 70’e herkesin vapur yolculuklarında sık sık karşılaştığı, kendine has üslûbuyla dikkat çeken meşhur işportacı Burhan Demircan, vefat etti.

İstanbul’un meşhur işportacısı Burhan Demircan vefat etti

“Babasının eve bakmadığı” düşüncesiyle, 7 yaşından itibaren Şehir Hatları vapurlarında Karakedi dergisi satarak işportacılığa başlayan Burhan Demircan, 1970’li yıllardan itibaren 59 yıl boyunca kendine has üslûbu ve pazarlama teknikleri ile sürdürdüğü işportacılıkla, İstanbul’un en tanınan simalarından biri oldu.

Akıcı konuşması, kibarlığı, şıklığı ve tanınırlılığıyla da güven telkin eden yapısıyla Burhan Demircan, vapur yolculuklarının aşina simalarından ve İstanbul’un gündelik hayatına renk katan meşhurlarından biriydi.

Demircan, bir kalem setini şu ifadelerle pazarlardı:

“Hanımefendiler, Beyefendiler, en güzel günlerin can-ı gönülden sizlerin olmasını dilerken, bakın, şu elimde görmüş olduğunuz kalem, Stella dolmakalemdir. Gümrükten çıkış 1 milyon 7 bin adet. Alış 39.25, satış 35 liradır. Ama nasıl oluyor? Lütfen dikkat buyurun efendim; şu gördüğünüz kalemin ana gövdesini sağdan sola doğru çevirin. Açılır. Bastırın butona, koyun mürekkep hokkasını, piston geri çekilirken hazne mürekkep alır. Uç, 8 mikron kaplama. Senelerce kullanın; kararmaz, paslanmaz. Damak, gizli Pelikan damak. Bir damla mürekkep akıtmaz. Yalnız, 35 lira verdiniz, kalemi cebinize koyup gitmek yok. Bunun yanında şöyle bir adet keçeli, ispirtolu, “flomaster” diye tabir edilen bu kalemden para alınmıyor. Hatta bunun yanında ayriyeten şöyle tükenmez kalem… Kırtasiyeciler, 27,5 lira fiyat koymuşlar. Bu kalem de ücretsiz. Böylece, çağdaş yaşamın modern gereği üçlü kalem topunun tamamını 35 liraya satıyorum efendim.”

Pazarlamacılığın iyi örneklerinden biri kabul edilen ve “Burhan Pazarlama” olarak anılan Burhan Demircan, zaman zaman bazı firmalar tarafından düzenlenen seminer ve kongrelerde konuşmacı olarak yer aldı.

Şehir Hatları A.Ş.’den taziye mesajı

Vapur yolculuklarının vazgeçilmez siması Burhan Demircan’ın vefatı üzerine, vapurların işletmecisi Şehir Hatları A.Ş., taziye mesajı yayınladı. Mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“Şehir Hatları vapurlarımızın bir dönem renkli isimlerinden olan Burhan Demircan’ın (Burhan Pazarlama) vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.”

Burhan Demircan’ın cenazesi, bugün ikindi vakti Ataşehir Örnek Mahallesi Merkez Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA