GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-03-2020 02:47   Güncelleme : 16-03-2020 03:04

DMAB: Cuma namazı ve cemaatle namaz durdurulsun

Dünya Müslüman Alimler Birliği (DMAB), korona virüsünün yayıldığı ülkelerde, salgın kontrol altına alınana kadar cuma namazlarının ve cemaat halinde namaz kılmanın durdurulmasına dair fetva yayınladı.

DMAB: Cuma namazı ve cemaatle namaz durdurulsun

Dünya Müslüman Alimler Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 virüsüne yakalanmış kişilerle aynı ortamda bulunmanın ve onlara temas etmenin virüsün bulaşmasına sebep olduğu, toplanma alanlarının da salgının bulaşması için potansiyel bir alan oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada, virüsün yayıldığı herhangi bir ülkede, kontrol altına alınana kadar “cuma namazı ve cemaatle namaz kılınmasının durdurulması” gerektiği ifade edildi.

Fetvada, “Allah yolunda harcama yapın, kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin, kuşkusuz Allah iyilik edenleri sever” ayeti hatırlatılarak, bunun insanların yok olmaya maruz kalmasına engel olmak anlamına geldiği belirtildi.

Hazreti Muhammed'in de “Ne zarar vermek ne de zarara uğramak vardır” hadisine dikkat çekilen açıklamada, kişinin kendisine ve bir başkasına herhangi bir zarar vermeye sebep olmaktan uzak durmasının önemine işaret edildi.

Açıklamada, insanlara virüsün geçme tehlikesi ihtimalinden dolayı cuma namazı ve namazların cemaatle kılınmasının şer’î olarak gerekmediği ve bunun caiz de olmadığı vurgulandı.

Mısır'daki Ezher Büyük Alimler Heyeti'nin verdiği fetvada da cuma namazları ve cemaatle namaz kılmanın askıya alınmasının caiz olduğu aktarıldı. 

Heyet, “Mescitlerde ezanların okunmasının vacip olduğu ve bununla birlikte, her ezanda 'namazları evlerinizde kılın' hatırlatmasının yapılması” gerektiğini ifade etti. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA