GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-03-2020 22:09

Türkiye’de korona virüsünden ilk ölüm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsünden dolayı ilk ölümün gerçekleştiğini bildirdi. Koca, ölen kişinin 89 yaşında bir erkek olduğunu ve virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldığını söyledi. Koca, “Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç, 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur” dedi.

Türkiye’de korona virüsünden ilk ölüm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gece saat 23:50 sıralarında düzenlediği basın toplantısında, yeni tip korona virüsünün Çin’de ortaya çıkmasından sonra Türkiye’nin, sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biri olduğunu belirtti. Bakan Koca, “Korona virüsünü, bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdik. Nitekim konu, çok geçmeden bu şekilde tanımlandı” dedi.

Türkiye’nin kendisini tamamen yalıtılmış hale getirmesinin imkânsız olduğunu ifade eden Koca, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu hastalıkta ölüm oranı, sanılanın çok altındadır”

“Koronavirüs hakkındaki araştırmalar, bugün bize çok şey öğretmiş durumda. Virüs, özellikle solunum yolu üzerinden bulaşıyor. Temas, virüse, aradığı fırsatı sunuyor. Kalabalık ortamlar, en riskli ortamlar. Araştırmaların kesin olarak ortaya koyduğu bir gerçek ise, virüsün farklı yaş grupları üzerindeki etkisi. Çocuklar ve gençler, virüsü kolayca kapabiliyor, fakat bu grupta hastalık tablosu nadiren görülüyor; ölüme neredeyse rastlanmıyor. Yetişkin yaş gruplarında sonuç, yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişebiliyor.

Bilim Kurulumuzun verdiği ve dünyada yaygın kabul gören bilgileri, daha önce pek çok kez ifade ettim. Bu hastalıkta ölüm oranı, sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler, direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerdir. Yaşlılar, yüksek risk grubundadır. Direnci düşük kronik hastalığı olan, vücut savunma sistemi zayıf yaşlılarımız, çok dikkatli olmalıdır.”

Bu gece herkesi üzecek bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğini belirten Koca, “Bu cümleyi, bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında, bir hekim olarak da kurmak istiyorum” diyen Koca, duygulandığı için sesi titreyerek şunları söyledi:

“89 yaşındaydı; virüsü Çin temaslı çalışanından aldı”

“Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi, 89 yaşındaydı. Virüsü, Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan Beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin üzüntüsü, hepimizin üzüntüsüdür. Kendilerine sabır diliyorum. Hepimiz, bu ölümü metanetle karşılamalıyız.

Salgına dönüşmesi, dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtimal dahilinde olan ve ciddi riskler içeren bu hastalığa karşı set çekmenin yolu, tedbir almaktır.”

Avrupa ülkelerine sınırların kapatıldığını hatırlatan ve “riskleri önlüyoruz” diyen Bakan Koca, umreden ve Avrupa ülkelerden dönüşün devam ettiğini, bu şekilde dönenlerin kontrolden geçirildiğini ve halen geçirilmekte olduğunu kaydetti.

“Pozitif sonuç 51, hasta sayısı 98”

Bakan Koca, “Bulgusu olanlardan, test için numune alıyoruz. Temas hikâyesi ve bulguları nedeniyle izole edilen vakalar bulunmakta ve yakınları taranmakta. Önceden tanı konan hastalarımızın temas çevresini incelemeden geçiriyoruz. Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç, 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Belirttiğim gibi, pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşme ile sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz. Dünyadaki sonuçlar iyi biliniyor, net bir iyimserlik yaratıyor.

“Bir buçuk-2 ay direnelim”

Bir kez daha halkımıza başsağlığı diliyorum. Tanı konan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi, tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle devam etmeyecek. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim. Bir buçuk-2 ay direnelim.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA