Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-03-2020 16:06

Kosova’da olağanüstü hal ilan edilmesi bekleniyor

Kosova Devlet Başkanı Hashim Thaçi, ülkede olağan üstü hal ilan edilmesi için hazırlanan teklifi meclise sundu.

Kosova’da olağanüstü hal ilan edilmesi bekleniyor

Kosova Devlet Başkanı Hashim Thaçi, Güvenlik Konseyi oturumunun ardından basına yaptığı açıklamada, meclisten olağanüstü hal kararı alınmasını talep ettiğini söyledi.

Ülkenin çok zor günlerden geçtiğini belirten Thaçi, görevi süresince böyle bir karar alacağını hiç düşünmediğini ancak kamu sağlığı için bu kararın alınması gerektiğini ifade etti.

Thaçi, “Şu anda Kosova ve bölgede daha önce görülmeyen bir durum söz konusu. Kosova, bütün dünyayı tehdit eden bu virüse karşı izole şekilde kalamadı. Kosova’da da durum endişe verici. Anayasaya uymak ve meclise olağan üstü hal ilan edilmesi için bir kararname göndermek zorundayız. Olağanüstü hal, Kosova Güvenlik Gücü’nün Kosova genelinde seferber edilmesini de içeriyor” dedi.

Thaçi ayrıca, olağanüstü hal kararının neleri kapsadığı konusunda halkın bilgilendirileceğini söyledi.

Hükümet olağan üstü hal önerisine karşı

Kosova Başbakan Yardımcısı Haki Abazi ise, Başbakan Albin Kurti’nin korona virüsü salgını sebebiyle olağan üstü hal ilan edilmesi konusunda Devlet Başkanı Thaçi’nin önerisine karşı olduğunu açıkladı. Abazi, Thaçi’nin talebi üzerine toplanan Milli Güvenlik Konseyi’nin oturumun ardından düzenlediği basın toplantısında olağan üstü halin ilan edilmesinin radikal bir tedbir olduğunu söyledi. “Devlet başkanının olağanüstü hal ilan edilmesini önermesi Kosova hükümeti tarafından alınan yeterli tedbirlere müdahale edebilecek gereksiz olan aşırı bir tedbir olarak görülmüştür” diyen Abazi, Kosova’nın bölgedeki okulları kapatan ilk devlet olduğunu ve virüsün yayılmasını durdurmak için gerekli tedbirleri aldığını hatırlattı.

Şimdiye kadar 19 kişide korona virüs tespit edilen Kosova’da salgın sebebiyle henüz can kaybı yaşanmadı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA