EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-03-2020 19:43   Güncelleme : 18-03-2020 19:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi kararlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği 3 saat 50 dakika süren “Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı”nın ardından korona virüsü salgını sebebiyle durgunluğa giren ekonomi alanında alınan tedbirleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi kararlarını açıkladı

Dünyada ağır sonuçları olan salgınların, aynı zamanda büyük siyasi, sosyal, ekonomik dönüşümlerin de tetikleyicisi olduğunu belirten Erdoğan, “Küresel ekonomik, siyasi ve sosyal düzende köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği, gidemeyeceği açıkça ortadadır” diye konuştu.

Batı ülkelerinin, yıllarca temel kamu hizmetlerini görünüşte özel sektöre terk ederek ama aslında başından savarak vatandaşını sahipsiz bıraktığını dile getiren Erdoğan, “Dünyanın yöneldiği istikamette önceden mesafe kat etmiş bir ülke olarak inşallah 21'inci asrı Türkiye'nin asrı haline getireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün itibarıyla dünyada Kovid-19 hastalığı teşhis edilen kişi sayısının 200 bine, hastalıktan dolayı ölen kişi sayısının 8 bine yaklaştığını, Türkiye’nin, en başından itibaren bu hastalıkla ilgili gelişmeleri yakından izlediğini, tedbirlerini de süratle alarak hayata geçirdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, hazirandaki Liselere Geçiş Sınavı ve üniversiteye giriş sınavının soru hazırlıklarının, tatil süreleri göz önünde bulundurularak yapılacağını; gelişmelere göre bu sınavları da ileri bir tarihe ertelemeyi gündeme alabileceklerini söyledi.

Erdoğan, bugün 20 bin öğretmenin daha atamasını gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Erdoğan, İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla 65 yaş üzerindeki bütün yaşlılara koruyucu maske ve kolonya dağıtacaklarını; krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarına da gereken desteği vereceklerini bildirdi.

Ekonomi yönetimi ve ilgili kurumların, bütün iş dünyasının taleplerini ve öngörülerini toplayarak hazırlıklarını yaptığını belirterek, “Bu 2 aylık direnme sürecini en iyi şekilde atlatacağımıza inanıyorum. Finans kuruluşlarından, istihdamın muhafazası ve ekonomik büyümenin sürdürülmesi için kredi şartlarının esnetilmesi adımları bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye dair kararları şöyle sıraladı:

Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz paketle, Kovid-19'un etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruz.

Konaklama vergisini kasım ayına kadar uygulamayacağız.

Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

En düşük emekli maaşını 1500 liraya yükseltiyoruz.

Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

Talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank'a kredi borçlarının nisan, mayıs, haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay erteleyeceğiz.

Kredi Garanti Fonu limitini 25'ten 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.

İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.

Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

Tedbirlerin etkisiyle nisan, mayıs ve haziranda temerrüde düşen firmaların kredi siciline 'mücbir sebep' notu düşülmesini sağlayacağız.

Emeklilerin bayram ikramiyesini nisan ayı başında ödüyoruz.

Tek yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Belirlenecek kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

Kısa Çalışma Ödeneği'ni devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA