Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-03-2020 22:24   Güncelleme : 19-03-2020 22:49

“Salgınla mücadelede Türkiye, batıdan birkaç adım önde”

Gazeteci Nalan Koçak, virüs salgını sürecindeki yanlış tercihleri ve uygulamaları sebebiyle İngiltere’de ölü sayısının 250 bini, ABD’de ise 1,1 milyonu bulacağını, bu rakamın 2 milyona da ulaşabileceğini yazdı. Koçak’a göre Türkiye, erken tedbir ve doğru tercihleri sayesinde İngiltere ve ABD’den birkaç adım önde.

“Salgınla mücadelede Türkiye, batıdan birkaç adım önde”

Gazeteci Nalan Koçak, Londra’daki Imperial College’ın hazırladığı rapora atıfta bulunarak, korono virüsü salgını ile mücadele yöntemleri ve ülkelerin yöntem tercihlerine bağlı olarak başarı durumlarını karşılaştırdı.

Nalan Koçak, twitter’da “Johnson’a U dönüşü yaptıran rapor” başlıklı tefrikada (flood’da) şunları kaydetti:

“ABD ve daha önemlisi Birleşik Krallık, yayımlanan bir bilimsel rapor nedeniyle koronavirüse karşı daha sert önlem almaya karar verdi. Londra’daki Imperial College’ın hazırladığı raporda neler var, bir tweet zinciriyle anlatmaya çalışacağım.

Üniversitenin araştırma ekibine göre dünyada koronavirüsle iki tür mücadele var:

1. Mitigation yani yatıştırma. Boris Johnson hükümeti bu politikayı takip ediyordu.
2. Suppression yani baskılama.

Yatıştırma stratejisinde şüpheli vakaların ve hanelerin karantinaya alınması ve salgın tepe noktaya ulaştığında zayıf olanları sosyal olarak 3 ay boyunca toplumdan uzaklaştırma temel alınıyor. Yatıştırma salgını tamamen durdurmayı değil, yavaşlatmayı hedefliyor.

Baskılama stratejisi ise vaka sayılarını azaltıp kontrol altında tutarak salgını tamamen tersine çevirmeyi hedefliyor.

Sosyal uzaklaşma, tüm toplumun; üniversitelerin, pubların, okulların kapatılmasını öngörüyor. Yatıştırmanın 3 ay, bastırmanın ise 5 ay sürmesi gerekiyor.

Bir ara not: Önlemlerden anlaşılabileceği üzere Türkiye, baskılama stratejisi uyguluyor. ABD, yakın zamanda buna geçti. Birleşik Krallık ise bugün...

Peki, ne oldu da Boris ve Trump, yatıştırma politikasının tehlikeli olduğuna karar verdi? Nedeni, rakamlar. Bilim insanları, pek çok ülkedeki korona salgını rakamlarını toplayarak bir bilgisayar modellemesi geliştirdi. ABD ve Birleşik Krallık için ölüm sayısı tahmini hazırladı.

İngiltere için yatıştırma politikasının uygulanması sonucu tahmini ölüm sayısı en iyi ihtimalle 250 bin. Ayrıca hastane kapasitesinin 8 katına çıkılacak.  ABD için rakam 1,1 milyon. Bu, sadece virüsten ölüm. Sonrasında yaşanan komplikasyonlarla rakam 2 milyonu bulabilir.

Araştırmacılar yatıştırma politikasının yaratacağı ölü sayısını siyasetçilerin önüne koyunca, son birkaç gündür gördüğümüz önlemler alınmaya başlandı. Peki, en önemli soru şu? Baskılama nasıl olmalı? Bilim insanlarının buna da bir yanıtı var...

Imperial College’a göre koronavirüsle mücadelede en iyi strateji, hanelerin kendini kapatması, herkesin sosyal mesafe uygulaması, okulların kapanması, semptomları gösterenlerin karantinaya alınması gibi önlemlerin tümüyle uygulanması. Ama bunun çok büyük bir dezavantajı var.

Baskılama başarıya ulaşıp önlemler eninde sonunda kaldırıldığında, bir kişi bile enfekte halde kalmışsa, salgın yeniden başlayacaktır. Yani hoop film geriye saracak...

Peki, buna karşı ne yapmalı? Araştırmacıların önerileri şöyle:

Baskılama stratejisi, aralıklarla uygulanmalı. Yani vaka sayıları çok azaldığında önlemler kaldırılmalı. Sayılar tekrar artmaya başladığında önlemler yeniden devreye sokulmalı.

Böylece;

- Aralıklarla sağlık sistemi rahatlatılmalı.
- İnsanlar, sosyal olarak rahatlatılmalı.

Aslında Türkiye gibi baştan beri baskılama stratejisi uygulayan ülkeler, bir değil birkaç adım önde. Trump ve Boris’in de bu stratejiye geçmesinin nedeni bu. Mesele ipleri sıkı tutup vakaları kontrol altında tutmak. Fakat özellikle İngiltere çok geç kaldı gibime geliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA