GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-03-2020 11:47

3D yazıcılarla yüz koruyucu maske üretiyorlar

Türkiye’de 3 boyutlu baskı teknolojisini kullanarak tıbbî malzemeler üreten firmalar, korona virüsü salgını sürecinde başgösteren ihtiyacı karşılamak için yüz koruyucu şeffaf maskeler üretmeye başladılar.

3D yazıcılarla yüz koruyucu maske üretiyorlar

Kısaca 3D olarak ifade edilen üç boyutlu yazıcılar, artık endüstrinin pek çok alanında olduğu gibi, sağlık sektöründe de kullanılıyor. Türkiye’de de 3D yazıcıları kullanarak sağlık malzemeleri üretimi yapan firmalar, ürünlerini sektöre tanıtmaya çalışıyorlar.

Kendilerini “Covid-19 İle Mücadelede Kolektif Üretim Hareketi” olarak tanımlayan 3boyutludestek.com,  ihtiyaç anında Türkiye 3D yazıcı ağının harekete geçmesini sağlayan bir platform olma yolunda çalışıyor.

3 boyutlu (3D) yazıcılarla üretim yapan “Tridi Atölye”, sağlık çalışanlarını kovid-19'dan korumak için şeffaf yüz kalkanı üretti. Tridi Atölye, yüz kalkanlarını denemeleri için Şişli Hamidiye Etfal ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk E. A.  Hastanelerinde 3 bölüme bıraktıklarını bildirdi.

Kraft 3D firması da, korona virüsü salgını süresince sağlık çalışanlarının, temin etmekte sorun yaşayabilecekleri ve kendilerinin de 3D baskı teknolojisi ile üretebilecekleri bütün tıbbî malzemeler için “3 Boyutlu Destek” ekibinde bir araya geldiklerini belirtiyor. Manşet fotoğrafındaki yüz koruyucu maske de onların üretimi…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA