Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-03-2020 04:24   Güncelleme : 25-03-2020 04:51

Bahçeli’nin ölümünü istedi dövüldü; Akçay, kanlı fotoğrafını paylaştı

“Şu Devlet Bahçeli’ye corona bağışlayacak bir tane hayırsever yok mu yahu?” diye yazan Avukat İsrafil Kumbasar, ülkücüler tarafından dövüldü. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Kumbasar’ın yüzü kanlı fotoğrafını paylaşarak, “Bu yakışıklı (!) kim? Şerefsizlik testi pozitif çıkmış diyorlar” diye yazdı.

Bahçeli’nin ölümünü istedi dövüldü; Akçay, kanlı fotoğrafını paylaştı

(Kumbasar’ın yüzündeki kan görüntüsü, 4 derece mozaik efekti ile kapatılmıştır)

Olay nasıl gelişti?

Avukat İsrafil K. Kumbasar, “Şu Devlet Bahçeli’ye corona bağışlayacak bir tane hayırsever yok mu yahu?” diye yazdığı mesajını facebook sayfasında yayınladı.

Kumbasar’ın bu paylaşımı üzerine MHP’liler, sosyal medyada “Ülkü Ocakları Hesap Sorar” etiketi altında Kumbasar’a tepki gösterdiler.

Daha sonra, Ülkü Ocakları mensubu oldukları iddia edilen kişiler, İsrafil Kumbasar’a saldırıp, yumruklayarak ve tekmeleyerek darp ettiler ve saldırının video kaydını sosyal medya mecralarında yayınladılar.

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay da, twitter sayfasında, darp edilen Avukat İsrafil Kumbasar’ın yüzü kan içinde kalmış bir fotoğrafını yayınlayarak, üzerine şöyle yazdı:

“Bu yakışıklı (!) kim? Şerefsizlik testi pozitif çıkmış diyorlar.”

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın bu tweeti, sosyal medyada sert tartışmalara sebep oldu. Pek çok kişi, Akçay’ın bu paylaşımının “suçu ve suçluyu övmek” şeklinde tanımlanan bir suç olduğunu ifade ederek, tepki gösterdiler. Buna karşılık çok sayıda MHP’li de, “Şu Devlet Bahçeli’ye corona bağışlayacak bir tane hayırsever yok mu yahu?” diye yazan Kumbasar’ın, bu cezayı hak ettiği görüşünü savundu.

Nazmi Akçay: Erkan Akçay ile gurur duyuyoruz

Manisa Ülkü Ocakları Başkanı Nazmi Akçay, yayınladığı tweette, “Aracında terörist saklayan, vatan hainlerinin tabutuna omuz veren vekillere inat, FETÖ ve yan kuruluşlarıyla yakınlığı ile bilinen bir haine, liderimize dil uzattığı için hak ettiği cevabı veren vekilimiz Sn. Erkan Akçay ile gurur duyuyoruz” dedi.

Yeneroğlu: Hukuk devletine nasıl güven sağlayacağız?

Akçay’ın paylaşımına tepki gösterenlerden biri de, Bağımsız İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu oldu. Yeneroğlu, twitter sayfasında tepkisini şöyle dile getirdi:

“Bir milletvekilinin şiddet gören bir insanın fotoğrafını paylaşarak bunu övmesi ve adeta teşvik etmesi, kan donduran, korkunç bir durum. TBMM adına utanç verici bu rezaletten dolayı ve koruyacağına yemin ettiği Anayasamız adına kendisini şiddetle kınıyorum. Umarım hatasını anlar.

Hukuk devleti adına her haliyle topluma örnek olması gereken konumda olan bir milletvekili çıkıp açıkça işlenmiş bir suçu övüp insanları adeta illegaliteye davet edebiliyorsa, hukuk devletine nasıl güven sağlayacağız? Tüm parlamenterlerin derin düşünmesi gereken bir durum...”

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Yeneroğlu’nun bu tepkisine şu ifadelerle karşılık verdi:

“Sayın Yeneroğlu,

İfadelerinizin samimiyet ve tutarlılık içermesi için, liderimizin ve bizim bugüne kadar uğradığımız iğrenç saldırılara tepki göstermiş olmanız gerekirdi. Sözleriniz tutarsız ve samimiyetsiz. Reddediyorum ve kınıyorum. Kimlerle hizalandığınız çok açık.”

İslam: En ağır şekilde kınıyorum

Akçay’ın paylaşımına, Bağımsız İstanbul Milletvekili Cihangir İslam da tepki gösterdi. İslam, twitter mesajında şunları kaydetti:

“Hem bir TBMM üyesi olup hem de böyle bir vahşeti sahiplenen Erkan Akçay’ı milletimizin huzurunda en ağır şekilde kınıyorum. Endişe etmeyiniz! Bu ülkede elbirliğiyle demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü mutlaka tesis edeceğiz.”

Gazetecilerden tepkiler

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın, ülkücüler tarafından dövüldüğü iddia edilen, yüzü kan içindeki Avukat İsrafil K. Kumbasar’ın fotoğrafını, “Bu yakışıklı (!) kim? Şerefsizlik testi pozitif çıkmış diyorlar” ifadesiyle birlikte yayınlamasına, bazı gazeteciler de tepki gösterdi.

Gazeteci Nevşin Mengü, “Paylaşımı yapan bir milletvekili! Diyecek söz bulamıyorum” diye yazdı.

Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Alican Uludağ, “Ülkede eğer Cumhuriyet savcıları varsa Erkan Akçay hakkında gereğini yapar! Bir insanı önce dövüp sonra bunu sosyal medyada paylaşmanın ceza kanununda bir karşılığı olmalı...” diye yazdı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA