YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 27-03-2020 17:49

Zonguldak Valiliği: Korona hastalarımızdan birini kaybettik

Dün ölen bir hastanın test sonucunun negatif çıktığını ancak ihtiyaten tedbir alarak defnettiklerini açıklayan Zonguldak Valiliği, bugün ise korona virüsü hastalarından birinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Zonguldak Valiliği: Korona hastalarımızdan birini kaybettik

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner ve Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ile birlikte valilik toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

Vali Bektaş, Zonguldak’ta 22 pozitif vakanın tedavi gördüğünü, bir kişinin hayatını kaybettiğini belirterek,şunları söyledi:

“Bugün itibariyle bizim 22 pozitif vakamız var. Bugün bir hastamızı kaybettik. 62 yaşında bir kadın. Aynı zamanda şeker hastası ve tansiyon hastası pozitif tanısı olan bir kadın hastamızı kaybettik. Bunu söyleyince hiçbir şey değişmiyor. Şunu diyoruz: Varmış gibi davranacağız. Her noktamızda her mahallemizde bu risk var. Bu kadar net. Daha nasıl söyleyebiliriz? Her semtimizde her sokağımızda bu riskle yaşıyoruz. Biz 22 vaka tespit ettik. Zonguldak’ta 22 vaka sayısı açıkladık. Peki korona virüsü kapmış hasta sayısı 22 tane midir? Herkes biliyor ki değil. Biz 22 tanesini tespit ettik. Diyebilir misiniz ki hepsini tespit ettik? Hayır, öyle bir şey yok. Biz test ettiklerimizin 22 tanesi pozitif çıktı.”

“Tedbirleri sonuna kadar uygulamamız gerekiyor”

Herkesin üzerine düşeni yapmasını isteyen Vali Bektaş, tedbirleri sıklıkla almak gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıkların açıkladığı tedbirlere her vatandaşın riayet etmesini isteyen Vali Bektaş, şöyle konuştu:

“Böyle bir risk var içimizde. Bundan korunan hiçbir semt, mahalle, sokak yok. Tedbirlerimizi ona göre almak zorundayız. Eğer tedbirlerde başarılı olamazsak, bu senaryoyu yaşayan ülkeleri görüyoruz, vaziyet ortada. Tedbirlerimizi sonuna kadar almamız gerekiyor. Çünkü hiçbir tedbirin bize getireceği yorgunluk ve faturası yok. Biz şu anda bu tedbirler üzerine kafa yormalıyız. Sağlık Bakanımız, ‘Herkes kendi OHAL’ini ilân etmeli’ dedi. Bu iş gerçekten böyle. 65 yaş üstü ve kronik hastalar sokağa çıkmayacak. Çok önemli. Burada istisna olmayacak. Çünkü bu kesim daha çok risk altında. Onları evlerde tutmak istiyoruz. İkincisi de bizim hastanelerimizde şüpheyle semptomlardan yola çıkarak şüphelendiğimiz hastaları hastaneye alıyoruz. Pozitif olduğu tespit edilmese bile hastanelere alıyoruz. Bugün hem Atatürk Devlet Hastanesi ve üniversite hastanesinde bu hastalarımız var.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA