GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-03-2020 23:51

Ağbaba: Ölü sayıları gizleniyor / Koca: Bu iddialar asılsızdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, e-devlet verilerine dayanarak, salgın sebebiyle sadece İstanbul’da bir günde 20 kişinin öldüğünü ancak 81 ilde toplam 16 kişinin öldüğünün açıklanmasının bir skandal olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, bu iddiaların asılsız olduğunu ileri sürdü.

Ağbaba: Ölü sayıları gizleniyor / Koca: Bu iddialar asılsızdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, korona virüsü salgını konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından verilen rakamların doğru olmadığını ileri sürdü.

Veli Ağbaba, twitter sayfasında, “Virüs yüzünden 1 ilde 1 günde 20 kişi ölüyor; ama '81 ilde toplam 16 kişi öldü' deniliyor. Bu bir skandaldır” diye yazarak, (kontrol etmek isteyenler için) e-devlet üzerinden hizmet veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Vefat Bilgisi Sorgulama” sayfasının linkini kaydetti.

Ağbaba, ardından, “Attığımız ilk twitin hemen ardından e-devlette cenaze bilgileri sistemine giriş yasaklandı.En başından beri ısrarla altını çizdiğimiz ŞEFFAFLIK, artık malesef bitip tükenmiştir. Sistem kilitlemeyle uğraşacağına kamuoyuna GERÇEK bilgileri derhal açıklamalıdır!” diye yazdı ve söz konusu sitedeki bilgilerin fotoğraflarını yayınladı.

Ağbaba, daha sonraki tweet’inde de “Hangi bilgi doğru? Devletin hangi verisine güvenmeliyiz? Sayın Bakan @drfahrettinkoca çıkıp tüm gerçek bilgileri halkla derhal paylaşmalıdır” diye yazdı ve E-devlet’ten indirdiği listenin tamamına PDF olarak ulaşılabileceğini belirttiği bir link kaydetti.

Ağbaba, bu konuda yayınladığı son tweet’inde ise, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisini bilgilendirdiğini belirterek, “İstanbul’daki ölüm sayıları ile kendi açıkladıkları rakamlar arasında görünen tutarsızlığın sebebinin, resmi açıklama yapıldıktan sonra yaşanılan ölümlerden kaynaklı olabileceğini söyledi” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, gece saat 02:00’de yayınladığı twitter mesajında, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu ileri sürdü.

Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Sosyal medyada yer alan, açıkladığımız verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Açıklanan sayısal veriler, kanıta dayalıdır. Doğrudan COVİD-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA