GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-03-2020 06:47   Güncelleme : 30-03-2020 07:22

“TIR şoförüne soruşturma davaya dönüşürse takipçisi oluruz”

Hükümet yetkililerine hitaben “Beni bu virüs öldürmez; senin bu düzenin öldürür” dediği için gözaltına alınan TIR şoförü Malik Baran Yılmaz’ı savunmak için bir avukat görevlendiren Hatay Barosu’nun başkanı Ekrem Dönmez, “Soruşturma sürecinin ve soruşturmanın davaya dönüşmesi halinde davanın takipçisi olacağız” dedi.

“TIR şoförüne soruşturma davaya dönüşürse takipçisi oluruz”

“Beni bu virüs öldürmez; senin bu düzenin öldürür”

TIR şoförü Malik Baran Yılmaz, “Tik Tok” isimli sosyal medya sitesinde yayınlanan video mesajında, çalışmadığı takdirde aç kalacağını belirterek, maddî destek sağlanmadan ‘Evde kal’ tavsiyesine itiraz etti. Yılmaz, hükümet yetkililerine, “Beni bu virüs öldürmez; beni, senin bu düzenin öldürür” diye seslendi.

Video mesajının sosyal medyada kısa sürede yayılmasının ardından TIR şoförü Malik Baran Yılmaz, Hatay’da gözaltına alındı.

Bu gelişme üzerine, süreci takip eden Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, TIR şoförü için bir avukat görevlendirdi.

Adliyeye sev edilen Yılmaz, savcılıkta ifade verdi. Savcılık, İfadeden sonra Yılmaz’ı adlî kontrol talebi ile Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Sulh Ceza Mahkemesi, adli kontrol talebini değerlendirerek, haftada bir gün imza ve yurtdışına çıkış yasağı şartı ile Yılmaz’ın serbest bırakılmasına karar verdi.

“Toplumsal dayanışma olmasa tutuklanabilirdi”

Hatay Barosu başkanı Ekrem Dönmez, “Biz avukatlar devreye girmesek, toplumsal dayanışma olmasa, Malik Baran tutuklanabilirdi. Soylu ve iktidar sosyal medyada ve toplumda bu tür itirazların, çıkışların yayılmasını istemiyor. Bunun için sopa gösterdiler. Yapılması gereken sopa göstermek, toplumu korkutmak değildir. Gerekli tedbirleri almaktır” diye konuştu.

TIR şoförü Malik Baran Yılmaz, ne söylemişti?

TIR şoförü Malik Baran Yılmaz, “Tik Tok” isimli sosyal medya sitesinde yayınladığı video mesajında, hükümet yetkililerine hitaben şunları söylemişti:

“Şimdi, diyorsunuz ya ‘Evde kal Türkiye’ ; nasıl kalalım baba? Emekli değilim, memur değilim, zengin değilim. İşçiyim ben, TIR şoförüyüm. Çalışmasam ekmek yok. Elektriğimi, suyumu, kirayı ödeyemem. E bunları zaten ödememek, ölmekten daha beter baba! Öleyim daha iyi.

Siz, ‘evde kal’ demeden önce, bir düzeni getirmeden önce; daha doğrusu, bizi rezil etmeden önce kendinizi vezir etmeye çalışmayın. Bizi bu duruma getirmeden önce, bizim için bir önlem alın; biz de kendi hayatımız için bir önlem alalım. Yani ha senin lafınla evde kalarak açlıktan, rezillikten, kepazelikten ölmüşüm, ha da virüsten ölmüşüm. Ama beni bu virüs öldürmez; beni senin bu düzenin öldürür. Bu böyle biline.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun değerlendirmesi

Süleyman Soylu, Gazeteci Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında canlı yayına katıldı. Bakan Soylu, “Biliyorum, pek çok provokatif hesap da var; ama bir tane TIR şoförü… Sonuçta gariban bir adam. Diyor ki, ‘Yaa ben çalışmazsam aç kalacağım; ne yapacağım?’ diye soruyor” şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:

“Milletimizi tahrik edecek paylaşım yapmanın bir anlamı yok”

“Gariban olup olmamasına… Şimdi ben, gariban olup olmadığına bakarım da; yani gariban olup olmadığına, arkasında bir niyet olup olmadığına ben bakarım; ama burada milletimizi tahrik edecek ve sürekli olarak buradan bir, hem devletin yaptıklarını, hem milletin evde gösterdiği sabra, tahammüle, bu birlikteliğe sıkıntı düşürebilecek bir paylaşım yapmanın veya bu şekilde meseleyi karıştırmanın bir anlamı olduğunu ben şahsen düşünmüyorum. Herkes zorluk çekiyor; herkes evde. Elbette ki bu ülke, bir sosyal devletiz biz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayız. Bugüne kadar da bırakmadık.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA