GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-03-2020 18:50

“Sağlık Bakanlığı’nın rakamları doğru; biz yanlış kaydetmişiz”

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, kendi verileri ile Sağlık Bakanlığı verileri arasındaki farklılığın, kendi hatalarından kaynaklandığını ifade ederek, “Sehven ‘bulaşıcı hastalık’ ibaresi ile gelenlerin hepsi ‘covid’ olarak yazılmış. Yoksa hepsi covid değil” dedi. Koç, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği rakamların doğru olduğunu söyledi.

“Sağlık Bakanlığı’nın rakamları doğru; biz yanlış kaydetmişiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, e-devlet üzerinden hizmet veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “Vefat Bilgisi Sorgulama” web sayfasındaki rakamlara atıfta bulunarak, “Virüs yüzünden 1 ilde 1 günde 20 kişi ölüyor; ama ‘81 ilde toplam 16 kişi öldü’ deniliyor. Bu bir skandaldır” diyerek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın korona virüsünden ölenlerin gerçek sayısını gizlediğini ima etmişti.

Ağbaba’nın iddiasına dayanak olarak gösterdiği verilerden sorumlu isim olan İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç ise, kayıtlarda hata yapıldığını, Sağlık Bakanlığı’nın verilerinin doğru olduğunu söyledi.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre, İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, konuya açıklık getirdi.

Habere göre Koç, cumartesi günü yeni uygulamaya başladıkları bir sistemde “bulaşıcı hastalık” kaydı ile gelen bütün ölümlerin sisteme sehven (yanlışlıkla) “corona” olarak girildiğini belirterek, doğru verinin Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar olduğunu söyledi. Koç “Sadece o gün yeni bir deneme yapılırken e-devlet ile farkında olmadan paylaşıldı. Bize gelen ‘bulaşıcı hastalık’ ölümlerinin hepsinin Covid-19 olma ihtimali yok” dedi. Koç, bugüne dek covid-19’a bağlı gelen cenaze sayısının çok az olduğunu belirtti.

“Tedbiren bulaşıcı hastalık yazıldı”

Koç ölümler konusunda şunları söyledi:

“Bize tüm vakalar ‘bulaşıcı hastalık’ kodu ile geliyor. Bunlar için Covid-19 olan vardır, Covid-19’a benzer tablo ile ölen vardır. Covid-19 ön tanısı ile yatırılıp sonuçları çıkmadan başka nedenle ölenler vardır. Koah hastası ya da kalp hastasıdır ve Covid-19’a  benzer bir sonuçla ölmüştür. Bunların hepsi tedbiren ‘bulaşıcı hastalık’ olarak yazılır. Amaç, insanların daha dikkatli olup korunmaları.”

Sehven hepsi “Covid-19” olarak girdi

Cuma günü bu konuda istatistik tutmak için bir çalışma yapma kararı aldıklarını belirten Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bulaşıcı hastalık olanları sisteme girerken (a) ‘covid’, (b) ‘diğer’ şeklinde kaydedelim dedik. İlk gün cumartesi girilmeye başlandı. Sehven ‘bulaşıcı hastalık’ ibaresi ile gelenlerin hepsi ‘covid’ olarak yazılmış. Yoksa hepsi covid değil. Sehven yazıldı. Butonlar tam hazırlanamadı; sadece covid kısmı açık kaldığı için o girdi. Sehven yapılan hata. Yoksa Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar, doğru rakamlar. Sağlık Bakanlığı, net pozitif çıkmış ve hayatını kaybetmiş olanları açıklıyor. Bir hekim olarak söylüyorum, doğrusu da budur.”

“Hepsi covid-19 vakası olamaz”

“Bize gelen vakaların bulaşıcı hastalık olanların hepsinin ‘covid’ olma ihtimali yok” diyen Koç, “Sağlık Bakanlığı’nın rakamları net covid vakaları. Sadece cumartesi günü yeni bir deneme yapılırken e-devlet ile farkında olmadan paylaşıldı. O gün 21 bulaşıcı hastalık vakası vardı. 20’sine ‘covid’ yazılmış. Bulaşıcı hastalıkların hepsinin covid olması mümkün değil” dedi.

“Şehir şehir açıklanırsa, şehirler arası geçişler başlar”

Covid tanılı ölüm raporlarını paylaşmalarının da mümkün olmadığını ifade eden Koç, bunun sebebini şöyle açıkladı:

“Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde olan rakamları açıklıyor. Bu doğru bir tavır. İl il açıklarsa, iller arası geçişler başlar. Virüsün tam istediği şey de bu. Virüs böyle taşınıyor. Ben bir hekim olarak açıklanmamasının nedenini anlıyorum. İl il, mahalle mahalle açıklanması büyük sıkıntı. İtalya bu açıdan ciddi bir örnek. Orada kuzeyin 3 gün sonra karantinaya alınacağı açıklandı ve insanlar güneye kaçtı ve virüs, güneye de taşındı. Bakanlık ve Bilim Kurulu, yayılım hızını düşürmek için her türlü tedbiri alıyor. Doğru tedbirler bunlar.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA