GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-03-2020 19:13   Güncelleme : 31-03-2020 19:22

11 Belediye, Soylu’nun genelgesinin iptali için dava açacak

Aralarında İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin de bulunduğu 11 belediye, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, belediyelerin bağış kampanyaları düzenlemelerini engelleyen genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açacak.

11 Belediye, Soylu’nun genelgesinin iptali için dava açacak

Korona virüsü salgınının çalışan kesim ve dar gelirli vatandaşlar üzerindeki olumsuz ekonomik etkisini azaltmak amacıyla, bazı belediyeler bağış kampanyası başlattılar.

Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 ilin valiliğine gönderdiği bir genelgeyle, 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununa göre yerel yönetimlerin de bağış kampanyası düzenleyebilmek için valiliklerden izin almaları gerektiğini bildirdi. Bakan Soylu, genelgede, “ikaza rağmen mevzuata uygun faaliyet yürütmeyenler ile ilgili anılan kanunun 6’ncı maddesinin ‘izin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri, güvenlik kuvvetlerince derhal men edilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’ hükmü çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılması hususunda bilgi edinilmesi ve gereğini arz ve rica ederim” ifadesini kullandı.

Soylu’nun bu genelgesinin ardından, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış için açtıkları banka hesaplarında kalan para, banka tarafından bloke edildi.

Gazeteci İsmail Saymaz, yayınladığı twitter mesajında, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ile konuştuğunu belirterek, “Ankara ve İstanbul’un da aralarında olduğu muhalif 11 büyükşehir belediyesi, yarın İçişleri Bakanlığı genelgesinin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açıyor” diye yazdı.

Başkan Yavaş’ın, “Bağış toplama hakkımız var” dediğini kaydeden Saymaz, hesaplar hakkında şu bilgiyi verdi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 4 ayrı hesabında iki günde toplanan bağış miktarı, 6.4 milyon TL’yi buldu. Bu paranın 5.8 milyonu İBB’nin kasasında duruyor. Kalanı ise bloke edilen bir hesapta.

Yavaş: Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, sosyal dayanışma amacıyla başlattıkları “6 Milyon Tek Yürek” kampanyasına 94.533 ihtiyaç sahibinin başvurduğunu, işini ve gelirini kaybedenlerin başvuru sayısının ise 15.841 kişiye ulaştığını açıkladı.

Yavaş, “İnşallah hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacak, mağdur etmeyeceğiz.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin bloke edilen hesaplarında iki günde toplanan bağış miktarı 2 milyon TL’yi geçti.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA