GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-04-2020 01:30

Maaşlardan “kesinti” yapılarak “gönüllü bağış” olur mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı yardım kampanyasına kurumsal olarak katılmak isteyen bazı kurum ve kuruluşların, çalışanlarını psikolojik olarak bağışta bulunmaya zorladıkları iddia ediliyor.

Maaşlardan “kesinti” yapılarak “gönüllü bağış” olur mu?

BOTAŞ’tan bağış ‘kesintisi’

Sosyal medya mecralarında fotoğrafı yayınlanan ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Genel Müdürü Burhan Özcan tarafından çalışanlara gönderildiği iddia edilen SMS mesajında şu ifadeler yer alıyor:

“Milli Dayanışma kapsamında 2020 Nisan ayı maaşlarımızdan; kapsam dışı personelimizden 400 TL, kapsam içi personelimizden 200 TL olmak üzere kesinti yapılacaktır. Kampanyaya, öngörülen tutardan daha fazla veya daha az miktarda bağış yapmak isteyen personelimizin …… mail adresine bildirimde bulunmalarını rica ederim.”

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın Yargıtay mensuplarına gönderdiği iddia edilen “Duyuru” metninde ise, yapılacak bağışlarda hakimler için 1000 Lira, personel için 100 Lira olmak üzere “alt sınır” belirlendiği görülüyor.

Yargıtay, hakim ve savcılar için alt sınır belirlemiş

Mehmet Akarca tarafından gönderildiği iddia edilen metnin ilgili kısmında şu ifadeler yer alıyor:

“Yargıtay Başkanlığı adına bir hesap numarası açılmıştır. İlgili kampanya gönüllülük esaslı olmak üzere; toplanacak toplam miktar, süre sonunda kampanya hesabına aktarılacaktır. Sayın Başkanlarımız, Üyelerimiz, Onursal Başkan ve Üyelerimiz, Yargıtay Cumhuriyet Savcılarımız ve Tetkik Hakimlerimiz için alt sınırı 1000 TL’den, personelimiz için 100 TL’den az olmamak üzere, ilân edilen hesap numarasına 20 Nisan 2020 tarihine kadar yardımda bulunulması hususu, saygıyla duyurulur.”

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA