GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-04-2020 16:29   Güncelleme : 20-04-2020 02:21

Erdoğan’dan belediyelere: Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyelerin düzenledikleri bağış kampanyaları konusunda “Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan da şu anda bütün bu kampanyalar, sadece devletimizin, yani Cumhurbaşkanlığı makamının açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir” dedi.

Erdoğan’dan belediyelere: Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans yoluyla gerçekleştirilen Genişletilmiş AK Parti İl Başkanları Toplantısında konuştu.

‘Biz Bize Yeteriz Türkiye’m’ sloganıyla bir yardım kampanyası düzenlediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kampanyada toplanan paraların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla, gerçek ihtiyaç sahipleri tespit edilerek onlara dağıtılacağını söyledi. Erdoğan, AK Parti teşkilatlarının tamamını bu kampanyaya katılmaya davet ederek, “ ‘Ümidimiz acımızdan büyüktür’ anlayışıyla, bu ülkenin her bir ferdine sahip çıkmakta kararlıyız. Esasen, bu tür kampanyalarda toplanan meblağlar, devlet olarak bizim verdiğimiz desteklerin yanında çok küçük bir tutarı ifade eder” dedi.

Özellikle bir konunun üzerinde durmak istediğini belirten Erdoğan, belediyelerin düzenledikleri bağış kampanyaları konusunda, şunları söyledi:

“Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan da şu anda bütün bu kampanyalar, sadece devletimizin, yani Cumhurbaşkanlığı makamının açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir ve bunların takibi, İçişleri Bakanlığı, valiliklerimiz ve bunun yanında da yine aynı şekilde Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, bunlar vasıtasıyla yürütülmektedir. Burada birçok belediyelerimiz, valiliklerimizin izni olmaksızın bu tür kampanyalar açacak olurlarsa, işte o zaman bu, devlet içinde devlet olma mantığıdır ki, burada gücü dağıtmış oluruz. Buna da kimsenin hakkı yok ve yasalar da zaten buna müsaade etmiyor. Tabii burada önemli olan, rakamdan ziyade milletimizin zor günlerinde birliğini, beraberliğini, dayanışmasını göstermektir. Eğer biz, bugün bir olmayacaksak, bugün beraber olmayacaksak, bugün dayanışma içerisinde olmayacaksak, bugün hâlâ siyasî mantıkla yaklaşacaksak, iktidarmış, ana muhalefetmiş, diğerleriymiş, böyle bir yaklaşım içerisine gireceksek, biz ne zaman bir ve beraber olacağız? Bu bakımdan biz, tabii ki şu anda iktidar olarak gerekli olan uyarıyı yapmak zorundayız ve bunu yapıyoruz. Şahsımın ve kabine üyelerinin yaptığı bağışlarla başlayan kampanya, hamdolsun, iş dünyamız, hayırseverlerimiz ve vatandaşlarımız tarafından sahiplenildi.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, bu konuda dün Ülke TV’de yaptığı değerlendirmede, “Devlet / vali izin vermeden banka numaraları açıklayıp ‘Ben yardım topluyorum’ derseniz, başka devlet, yeni hükümet oluşturmak istiyorsunuz” demişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA