GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-04-2020 21:09

Türkiye’de son 24 saatte salgından 63 kişi öldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü sebebiyle 63 kişinin daha vefat ettiğini bildirdi. Böylece, salgın sebebiyle bugüne kadar ölenlerin sayısı 277’ye yükseldi.

Türkiye’de son 24 saatte salgından 63 kişi öldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında, korona virüsü salgının Türkiye’deki seyri hakkında bilgi verdi.

Bakan Koca’nın verdiği bilgiye göre, Son 24 saatte 2148 kişiye Kovid-19 teşhisi konuldu, 63 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 15 bin 679’a, can kaybı 277’ye ulaştı. Kovid-19 tedavisi tamamlanarak taburcu edilen toplam kişi sayısı 333 oldu.

Bakan Koca, toplam 39 şehirde can kaybı yaşandığını, korona virüsü rastlanan sağlık personeli sayısının 601 olduğunu bildirdi.

Bakan Koca, “Stratejimiz sabit hayat olmalıdır, yuvamız gücümüz olmalıdır. Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar hızlı galip geliriz” tavsiyesinde bulundu. Koca, “Bu bir halk sağlığı savaşıdır. Hedefimiz bu savaştan en az can kaybıyla çıkmak, virüsü mümkün olduğu kadar erken kontrol altına almaktır” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, “Vakalarımız içerisindeki ölüm oranı yüzde 1,58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıdayız” açıklamasında bulundu. En fazla koronavirüs vakasının İstanbul'da görüldüğünü belirten Koca, bu ili İzmir ve Ankara'nın takip ettiğini bildirdi.

Korona virüsü tespiti için test merkez sayısının 89’a çıkarılacağını belirten Koca, Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin yaklaşık yüzde 80’inin 60 yaş üstü olduğunu açıkladı.

Koca, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 68,8’inin, şu an yoğun bakımda olanların yüzde 63,3’ünün tansiyon hastası olduğunu görüyoruz. Yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranı yüzde 63, Anadolu’da yatak doluluk oranı yüzde 40’larda. Hastanelerde herhangi bir sorun yok. Pandemi hastaneleriyle ilgili bir düzenleme yapılacak. Vatandaşımızdan ücret talep edilmemesi noktasında bir yaklaşım içindeyiz” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, salgına karşı alınan tedbirler kapsamında, seyahat kısıtlamasının daha da yoğunlaştırılacağını bildirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA