GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-04-2020 21:17   Güncelleme : 02-04-2020 01:02

Kovid-19 tedavisi gören Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu vefat etti

Yeni tip korona virüsü (Kovid-19) sebebiyle tedavi gören Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu vefat etti.

Kovid-19 tedavisi gören Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu vefat etti

İlk önce oğlu Onur duyurdu

Prof. Taşçıoğlu’nun vefatını, önce oğlu Onur Taşçıoğlu, twitter sayfasında yayınladığı “Canim babam Prof. Dr. Cemil Taşçioglu’ nu kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun” mesajıyla duyurdu.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek yaptığı açıklamada, Taşcıoğlu'nun 16 Mart'tan bu yana fakülte hastanesinde korona virüsü teşhisiyle tedavi edildiğini söyledi.

Tükek, “Hocamız bütün tıp camiasının hayranlıkla izlediği bir isim. Kendisini öğrencilerine ve hastalarına adamaya devam etti. Asistanından öğrencisine kadar herkesin sevdiği bir ulu çınar. Maalesef bir hastadan kapmış olduğu koronavirüs nedeniyle 15 günlük yoğun bakım mücadelesi sonlandı. Bu süreçte inanılmaz bir çaba gösterildi” diye konuştu.

Prof. Dr. Tükek, Taşcıoğlu’nun tedavisinin çok sayıda uzman hekimin olduğu bir kurul tarafından sürdürüldüğünü ancak tüm müdahalelere rağmen kaybedildiğini söyledi.

İstanbul Üniversitesi’nden taziye mesajı

Prof. Taşçıoğlu’nun vefatının ardından, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü bir taziye mesajı yayınladı. Mesajda şunlar kaydedildi:

“Tıp Fakültemizin değerli öğretim üyelerinden saygıdeğer hocamız, binlerce öğrencimizin yetişmesinde büyük emeği olan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, tıp camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

“Cemil Taşçıoğlu Hocamızı kaybettik. Sağlık camiamız, onu hastalığı sırasında tanıyan halkımız üzgün. Dostu olmaktan gurur duyduğum bir hekimdi. Ailesinin, bilim dünyamızın başı sağ olsun. Allah rahmet etsin. Türkiye, bu değerli insanı elinden alan hastalığı yenecek.”

Türk Tabipler Birliği’nin mesajı

“Hocamız, meslektaşımız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu'nu kaybettik. Covid-19 salgınında sağlık hizmeti sunan hekimler, ne yazık ki ilk kayıplarını verdiler. Sağlık çalışanlarını koruyacak tedbirlerde aksama olmamasını bir kez daha hatırlatır, değerli hocamızın ailesine başsağlığı dileriz.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop

“Değerli hocamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun vefatını teessürle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sağlık camiamıza başsağlığı diliyorum. Bu vesileyle salgına karşı yürüttüğümüz mücadelenin fedakâr kahramanları sağlık çalışanlarımıza takdir ve şükranlarımı sunuyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

“Ülkemizin değerli bilim insanlarından Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun vefatından derin üzüntü duydum. Kıymetli hocamıza Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve Koronavirüs’e karşı yürüttüğümüz mücadelenin kahramanları sağlık çalışanlarımıza başsağlığı diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

“Ömrünü milletine, onun sağlığına adayan, bu yolda mücadele verirken de hayatını kaybeden değerli bilim insanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Hocamıza Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve kahraman sağlık çalışanlarımıza başsağlığı diliyorum.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

“İstanbul Üniversitesinin değerli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesi hepimizi derinden üzdü. Merhum Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesi ve tıp camiasına sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya

“İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hocamız COVID-19 pandemisinden dolayı hayatını kaybetti. Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Büyük acı, başımız sağ olsun.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

“İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Profesörü Cemil Taşçıoğlu, maalesef koronavirüs mücadelesini kaybetti. Türkiye’deki ilk vakalara teşhis koyan, tedavileri için uğraş veren Prof. Taşçıoğlu’na Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tıp camiasına baş sağlığı diliyorum.”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya

“İlk Koronavirüs hastasına müdahale eden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Hoca, Koronavirüs’ten vefat etti. Bu dönemin tarihi yazılırken ilk başa hep onun adı yazılacak. Allah rahmet eylesin. Ailesinin, milletimizin, bu dönemin kahramanları olan sağlık çalışanlarımızın başı sağ olsun.”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

“Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu, özel sağlık kuruluşlarına transferi asla kabul etmemiş,  Üniversitelerin içini boşaltan iktidarlara, rektörlere, dekanlara rağmen Çapa’da kalarak öğrencilerini aydınlatmaya hastalarına şifa olmaya devam etmişti. O kadar büyük bir kayıp ki, anlatılmaz”

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter

“İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu KOVID-19 hastalığından dolayı hayatını kaybetti. Merhum Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Virüsten dolayı tedavi görenlere şifalar temenni ediyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA