GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-04-2020 03:14   Güncelleme : 02-04-2020 03:20

Korona Virüsü için ilk uyarıyı yapan doktordan haber alınamıyor

Yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınına dair diğer sağlık görevlilerini ilk uyaranlardan biri olan Wuhanlı doktor Ai Fen’in, Çin hükümetini eleştirdiği röportajının ardından kendisinden haber alınamadığı öğrenildi. Doktorun tutuklanmış olabileceği düşünülüyor.

Korona Virüsü için ilk uyarıyı yapan doktordan haber alınamıyor

ntv.com.tr’nin İngiliz Daily Mail gazetesinden naklettiği habere göre, aralıkta Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip korona virüsü salgınına dair meslektaktaşlarını ilk kez uyaran Dr. Ai Fen, ortadan kayboldu.

“Benzeri görülmemiş sert bir kınama” ile karşılaştı

Wuhanlı doktor,  ‘SARS corona virus’ etiketli bir hasta raporunun resmini paylaştıktan sonra Wuhan Merkez Hastanesi’ndeki yetkililer tarafından ‘benzeri görülmemiş son derece sert bir kınama’ ile karşı karşıya olduğunu açıklamıştı. Fotoğaf, sosyal medyada geniş çapta yankı bulmuş ve ölümcül virüs hakkında ilk uyarıyı yapan diğer bir Çinli doktor Li Wenliang tarafından paylaşılmıştı.

Doktor Wenliang, yetkililer tarafından ‘çevrimiçi olarak gerçeğe aykırı bilgileri yasadışı bir şekilde yaydığı’ gerekçesiyle kınanmış, kısa bir süre sonra 34 yaşında korona virüsüne yakalanarak hayatını kaybetmişti.

Doktor Ai Fen, Çinli bir dergiye, korona virüsü hakkındaki erken uyarılarını reddettiği için hastanenin yönetimini eleştiren bir röportaj verdi; ancak Avustralya’da yayımlanan uluslararası bir programın kendisiyle ilgili haber yayınlamasının ardından bir daha kendisinden haber alınamadı.

“60 Dakika Avustralya” isimli program, doktorun Weibo hesabından yaptığı bir paylaşıma yer verdi. Ardından Fen’in sosyal medya hesaplarındaki yayınlar kesildi ve kendisinden haber alınamadığı öğrenildi.

Tutuklanmış olabilir

Korona virüsü salgınına karşı ilk uyarıyı yapan doktorlardan Ai Fen’in gözaltına alınmış ya da tutuklanmış olabileceği düşünülüyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA