GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-04-2020 04:58   Güncelleme : 02-04-2020 04:59

Soylu: Bizim idarî sistemimizde ‘yerel hükümet’ diye bir tabir yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediye yardımlarının engellenmesi konusunu değerlendirirken, FOX ve Halk TV’de “merkezî hükümet ile yerel hükümet” ifadesinin kullanıldığını, bundan ‘işkillendiğini’ söyledi. İçişleri Bakanı olarak görevinin tam da bu konularda ‘işkillenmek’ olduğunu belirten Soylu, “Bizim idarî sistemimizde ‘yerel hükümet’ diye bir şey söz konusu değil” dedi.

Soylu: Bizim idarî sistemimizde ‘yerel hükümet’ diye bir tabir yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk’te yayınlanan “Tarafsız Bölge” programında, Ahmet Hakan Coşkun’un salgın sürecinde alınan tedbirlere dair sorularını cevapladı.

Soylu, kamuoyunda tepkiyle karşılanan, belediyelerin yardım / bağış kampanyalarının engellenmesi konusunda da açıklama yaptı.

“Ekrem İmamoğlu’na da anlattım”

“Siyasal pozisyonun alınmaması gereken tek yer burasıdır” diyen Soylu, herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerektiğini söyledi. Soylu, önceki gün kendisiyle görüşme isteğini ileten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu arayarak, bunu kendisine de ilettiğini dile getirdi. Soylu, “Burada gerek yardım meselesini, gerek ilerleyen sürecin içerisinde her birimizin nasıl pozisyon almamız lâzım geldiğini, mümkün olduğu ölçüler içerisinde ifade etmeye çalıştım” dedi. Soylu, aynı durumu Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a da Ankara Valisi’nin aktardığını kaydetti. Soylu, “Biz, bir kör dövüşünün içerisinde bulunmamalıyız; bu, yanlış bir şey” dedi.

“Bizim idarî sistemimizde ‘yerel hükümet’ diye bir şey söz konusu değil”

Önceki akşam yardım kampanyaları konusunda FOX televizyonunda yapılan bir değerlendirmede “merkezî hükümetle yerel hükümet” ifadesinin kullanıldığını ileri süren Soylu, şunları söyledi:

“Bizim idarî sistemimizde ‘yerel hükümet’ diye bir şey söz konusu değil. Bunu isteyenler oldu. Bunu isteyenler, ne yaptılar? 6-7 Ekim olaylarını yaptılar. Dediler ki, ‘Biz, özerklik ilân ediyoruz’ dediler. Terör örgütünün başı ‘Apo, bize böyle talimat verdi.’ Ve bugün sabah, yine bir başka televizyon kanalı Halk TV’de, ‘Merkezî hükümetle yerel hükümet, çatışma anında’ (ifadesi kullanıldı.)

Ben, İçişleri Bakanıyım. İşkillenmek, benim en doğal hakkım. Ben, işkilleniyorum. Acaba birileri, bu karşı karşıya kaldığımız ve bütün dünyanın küresel olarak karşı karşıya kaldığı bu süreçten bir başka anlam mı çıkarmaya çalışıyor? İşkillenmemi de çok bulmayın. Trump, dedi ki ‘Bu virüsü bize Çin getirdi.’ Doğru mu? Öbür taraftan diğer ülkeler, başka ülkeleri suçlayarak bu işin üzerinden gitti. İtalya, Avrupa için başka bir şey söylüyor. Şimdi bu kadar herkes kendi gözüne parmağı sokarken, yani ‘merkezî hükümetle yerel hükümet’ gibi, daha önce terör örgütünün ülkemize sokmaya çalıştığı bir anlayışı, son 2 günde yardım kampanyası bahane edilerek bir şey ortaya konulmasından endişe ettiğimi, halk tabiriyle ‘işkillendiğimi’ ve İçişleri Bakanı olarak da görevimin aslında tam da bu işkillenmeler olduğunu, burada ben, sizinle paylaşmak isterim.”

İBB Başkanı İmamoğlu’na da aynısını söylediğini ifade eden Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Devlet Bahçeli’nin belediyeleri yok mu?”

“Dedim ki, bu işte devletin nefesi yetebilir; ama yerel yönetimlerin nefesi ne kadar yeter, bilmiyorum. Ben, kendi arkadaşlarıma da aynısını söylüyorum. Yani bugün Emniyet Genel Müdürümüze de söyledim, ‘Aman güvenlik kuvvetlerimizi optimum değerlendirelim. Bu işin ne kadar gideceğini bilmiyoruz. Yani polisimizi, bekçimizi, jandarmamızı… Ondan sonra meselâ bugün 112, 155, 156 gibi hakikaten büyük iş gören, bize bağlı olan tüm birimlerin, bütün bu birimlerin ne kadar gideceğini bilmiyoruz. Bu meselenin ne kadar gideceğini bilmediğimiz için, bunu optimum kullanmak zorundayız. Buna dünyanın nefesi ne kadar yetecek, bizim nefesimiz ne kadar yetecek, bunu bilmiyoruz.

Dün belediye başkanına da, dün beni ziyarete gelen CHP Grup Başkanvekili Sayın Engin Altay ile Genel Başkan Yardımcısı Sayın Seyit Torun’a da aynısını ifade ettim. Bu, bizim birlik olmamız gereken zaman. Bakın Sayın Devlet Bahçeli, örnek de verdim, bir kampanya açılıyor, yani Sayın Devlet Bahçeli’nin belediyeleri yok mu? MHP’nin belediyeleri yok mu? Elbette ki var. Peki, onlar, kendileri de bir kampanya yapmak için kanun müsaade etmese de, bundan önce genel ve yaygın bir örneği olmasa da, bunu yapamazlar mı? Yapabilirler; ama devlet, bir irade ortaya koymuş. Biz, şu anda yöresel bir sorunla uğraşmıyoruz; küresel bir problemle uğraşıyoruz ve birlik olmamız gereken, birbirimize sırtımızı dayamamız gereken… Siyasî rekabetimizi yarın yaparız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA