GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-04-2020 05:33   Güncelleme : 02-04-2020 05:50

“Köprüden kimse geçmezken de garanti bedelini ödüyor muyuz?”

Gazeteci Celal Eren Çelik, korona virüsü salgını sebebiyle, “geçiş garantisi” verilerek inşa edilen Osman Gazi Köprüsü’nden hiçbir aracın geçmediğini belirterek, “Biz, ‘Garanti’ edilen 40 bin araç ücretini ödüyor muyuz?” diye sordu.

“Köprüden kimse geçmezken de garanti bedelini ödüyor muyuz?”

Hükümet, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) sistemi ile özel şirketlere köprüler, otoyolları, hastaneler inşa ettirmiş, şirketlerin zarar etme riskine karşılık da, “geçiş garantisi” vermişti. Buna göre, eğer söz konusu ücretli köprülerden, otoyollardan, vaad edilenden daha az araç geçer, ya da hastanelerde beklenenden daha az hasta tedavi görürse, aradaki farkı devlet, Hazine’den ödeme taahhüdünde bulunmuştu. Hazine’nin gelirleri de vatandaşların ödediği vergilerden oluştuğu için, “Vatandaş neden geçmediği yolların, köprülerin, tedavi olmadığı hastanelerin zararını cebinden ödesin?” şeklinde tartışmalar yaşanmıştı.

Korona virüsü salgını sebebiyle şehirler arası seyahat durdurulup, şehir içi trafik de kısıtlanınca, yollardan ve köprülerden geçişler de kesildi.

Gazeteci Celal Eren Çelik, bu durumdan hareketle, KÖİ sisteminin vatandaşın sırtına yüklediği külfeti, bir tweet ile gündeme getirdi.

Çelik, twitter mesajında şöyle yazdı:

“Osman Gazi Köprüsü’ne günlük 40 bin araç geçiş ‘garantisi’ verilmişti. Eğer bu sayının altında araç geçerse kalan kısmı Hazine, devletin kasasından ödemeyi taahhüt etmişti. Şimdi CORONA nedeni ile o köprüden kimse geçmiyor. Biz, ‘garanti’ edilen 40 bin araç ücretini ödüyor muyuz?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA