GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-04-2020 14:51

Saadet Partili Kaya: Bu partizanlık da milleti ‘işkillendiriyor’

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ‘Belediyelerin tavrından işkillendiğini’ söylemesine atıfta bulunarak, “Bu partizanlık da milleti işkillendiriyor” dedi.

Saadet Partili Kaya: Bu partizanlık da milleti ‘işkillendiriyor’

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, düzenlediği basın toplantısında, belediyelerin bağış kampanyaları düzenlemelerinin İçişleri Bakanlığının genelgesiyle engellenmesini değerlendirdi.

“Herkes istediği yere bağışta bulunabilmeli”

Bülent Kaya, “Geldiğimiz noktada zor durumda olan milletimize uzanacak her eli, her iyilik çalışmasını kıymetli buluyoruz. Vatandaşlarımızın istediği yere yardım etmesinin engellenmesini ise asla doğru bulmuyoruz. Bugün hayırda yarış zamanı. Bugün herkesin elini taşın altına koyma zamanı. Bugün gündelik siyasî kaygılardan uzak durma zamanıdır” diye konuştu.

Bu çerçevede belediyelerin yardım kampanyalarını parti ayrımı gözetmeksizin önemsediklerini belirten Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu anlayış, hizmet değil partizanlıktır”

“Bu yardım kampanyalarının İçişleri Bakanlığı genelgesi ile engellenmesini, üstelik bunu “devlet içinde devlet oluşturuluyor” gibi bir mantık ile engellemeyi, böylesine önemli bir yardım ve dayanışma mücadelesinin siyasî hesaplaşmaya çevirme gayreti olarak okunmasına sebep olur. ‘Yardımı sadece ben yaparım; benden başka kimse yapamaz. Bunun primini de kimseye kaptırmam’ anlayışı, hizmet değil partizanlıktır. Sayın İçişleri Bakanımız bilmelidir ki, asıl bu durum milleti işkillendirmektedir.”

“AK Partili belediyelere başka, muhalefet partilerine başka…”

Bugüne kadar deprem ve sel felaketi gibi birçok tabii afette AK Partili büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere birçok belediyenin kampanyalar düzenlediğini hatırlatan Kaya, “Aynî ve nakdî yardımlar topladılar. Hangi belediyenin bu yardım faaliyetleri için valilik ya da İçişleri Bakanlığının izni arandı ki, bugün bu iznin şart olduğunu iddia ediyorsunuz? Yoksa bu ülkede AK Partili belediyelere başka kanunlar, muhalefet partilerine başka kanunlar mı uygulanmaktadır?” diye sordu.

Bu beyhude engellemelerin siyasî sonuçlarını en iyi bilebilecek durumda olan kişilerin, bugün iktidar partisinde siyaset yapan geçmişin İstanbul Büyükşehir Belediyesi kadroları olduğunu ifade eden Kaya, “O halde geçmişte denenen ve tam tersi sonuçlardoğuran bu siyasî güç kavgasının, siyasî hesaplaşma niyetlerinin bu iktidar açısından da arzu etmediği sonuçlar doğuracağını tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok” dedi.

“Benzemeye çalıştıklarınızın akıbetine bakarak ders alın”

Kaya, “Geçmişte birlikte siyaset yaptığınız Millî Görüş hareketinin bakışını terk etmiş olabilirsiniz. Hiç olmazsa bugün benzemeye çalıştıklarınızın akıbetlerine bakarak ders almanızı tavsiye ederiz. Siyaseti sadece güç ve iktidar mücadelesi olarak görüp vicdan, ahlâk ve hukuku pas geçenler, millet vicdanı, ahlâkı ve şaşmaz adaleti karşısında mahkûm olmaya, yenilmeye mahkûmdur” diye konuştu.

“Derhal bu yanlıştan vazgeçilmeli”

Bülent Kaya, bu konunun mevzuat ve siyaset üstü olduğunu, herkesin elini taşın altına koyması, her türlü fedakârlığı yapması gerektiğini söyledi. Kaya, “Derhal bu yanlış adımlardan vazgeçilmeli ve bütün siyasal ve toplumsal enerjinin bu süreci atlatmak için harcanmasına çaba gösterilmelidir” dedi.

Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“İşini ve gelirini kaybedenlerin umutları kırılıyor”

“Unutmayalım ki, bu beyhude tartışmalar ile geçirdiğimiz her gereksiz vakit, evinde çaresiz bekleyen, bu süreçte işini ve gelirini kaybeden, çoluk çocuğunun nafakasını temin etme endişesi taşıyan vatandaşlarımızı üzmekte, onların yaşama ve topluma dair umut ve güvenlerini zedelemekte, onlara gidecek bir lokma ekmeği geciktirmektedir. Siyasîler, vatandaşın beddua ve âhını almaktan kaçınmalı, milletin duasına talip olmalıdır.

Bu konu ile ilgili son olarak şu hususu vurgulamak istiyorum. İçinde bulunduğumuz bu ciddi krizde dahi ayrışmayı kutuplaşmayı körükleyen, siyasî hesap sahipleri bilmeli ki, bu tavır, hem tarih önünde hem de millet vicdanında mahkûm olacaktır. Gün, siyasî hesap yapılacak gün değildir. Gün, dayanışma, yardımlaşma ve birlik günüdür. İktidar, unutmamalıdır ki birlik ve beraberlik konusunda en fazla görev, kendisine düşmektedir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA