GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-04-2020 16:48

“Sivil denetime tâbi bir ‘Millî Dayanışma Fonu’ kurulsun”

Saadet Partisi, yardım ve bağış kampanyaları konusunda yaşanan anlaşmazlık ve tartışmalara meydan verilmemesi için “Millî Dayanışma Fonu” kurulması önerisinde bulundu. Öneride, gelirleri bağışlardan oluşan; siyasî partiler, sendikalar ve meslek odaları tarafından oluşturulacak bir İcra Kurulu tarafından yönetilen, Sayıştay veya Mali Müşavirler Odaları tarafından denetlenen bir fon oluşturulması öngörülüyor.

“Sivil denetime tâbi bir ‘Millî Dayanışma Fonu’ kurulsun”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, düzenlediği basın toplantısında, ‘Millî Dayanışma Fonu’ oluşturulması önerisinde bulundu.

Fonun amacı ne olacak?

Bülent Kaya, ‘Millî Dayanışma Fonu’nun amacının millî dayanışmayı bütün siyasî mülâhazalardan uzak, milletin geneline yaymak ve millî beraberlik ruhu oluşturmak, yardımlaşma gibi önemli bir kavram üzerinden toplumun kutuplaşmasını engellemek olması gerektiğini ifade etti.

Fonun gelirleri nerden ne şekilde sağlanacak?

Kaya’nın dile getirdiği öneriye göre, “Millî Dayanışma Fonu”nun gelirleri, gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılan bağışlardan oluşacak. Fonda toplanacak olan kaynak, alt gelir gruplarının gıda ve aylık geçimlerini temin etmeye yönelik ihtiyaçlarda kullanılacak.

Fonu kim yönetecek?

Saadet Partisi’nin önerdiği “Millî Dayanışma Fonu”, Mecliste temsil edilen bütün siyasî partilerin, en fazla üyeye sahip 2 işçi sendikasının, en fazla üyeye sahip 2 memur sendikasının belirleyeceği birer temsilciden oluşan İcra Kurulu tarafından yönetilecek. Fonda toplanan paraların harcanacağı yerleri belirlemeye ve harcamaya bu İcra Kurulu yetkili olacak.

Fonu kim denetleyecek?

Fonda biriken paranın harcanmasının denetimi, Sayıştay ya da Türkiye Serbest Muhasebeci Malî Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinin tayin edeceği bir heyet tarafından sağlanacak.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, “Bu şekilde hareket ederek, artık bir birlik ve beraberlik havasında yapılması gereken yardım faaliyetlerinin ayrışma sebebi olması engellenmeli ve devlet asıl işine odaklanmalıdır” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA