GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-04-2020 19:01

Doğan: Esnafı bankaların eline bırakmak insafsızlıktır

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, “Esnafımızı doğrudan devletimizin koruyup kollaması gerekirken, onları bankaların eline düşürmek insafsızlıktır” dedi.

Doğan: Esnafı bankaların eline bırakmak insafsızlıktır

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, yaptığı basın açıklamasında, korona virüsü salgını sürecinde hükümetin tavrını ve tutumunu eleştirdi.

Mesut Doğan, korona virüsü salgını döneminde sosyal, sağlık ve ekonomi alanında sorunlar yaşandığını ancak iktidarın hiçbir sorumluluk almadığını söyledi. Yönetimin, kendi İktidarını korumayı, insanını korumaktan daha çok önemsediğini ileri süren Doğan, “Dediğini yapmayan, yaptığını konuşmayan bir iktidar var. Tribüne oynamayı alışkanlık haline getirmiş bir yaklaşım var. Daha da acısı, bu krizin faturasını milletin ödemesini bekleyen bir iktidar var” diye konuştu.

Dün Doların düşmesini de, darbenin engellenmesini de milletten bekleyenlerin bu gün de krizin faturasını milletin ödemesini beklediklerini ifade eden Doğan, “İyi de, her şeyi millet yapacaksa, Allah aşkına, size ne gerek var?” diye sordu.

Doğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Esnafı bankaların eline düşürmek insafsızlıktır”

“Biz, Saadet Partisi olarak, devletin, her bir vatandaşın T.C. kimlik numarasını IBAN numarası olarak kabul edip, 1000 TL nakdî yardımda bulunmasını tavsiye etmiştik. Ne yazık ki Sayın Cumhurbaşkanı, her bir vatandaşımıza IBAN numarası vererek, bağış talebinde bulundu. Millet, devletinden destek beklerken; devlet, milletinden para istedi! Bu, “Biz yönetemiyoruz. Biz beceremiyoruz” haykırışından başka bir şey değildir. İktidara çok açık ve net bir şekilde sesleniyoruz; bu ağır faturayı millete ödetme hevesinizden vazgeçin!”

Siftah edemeyen on binlerce esnafın perişan bir halde olduğunu dile getiren Doğan, bu durumun her geçen gün bir drama, bir trajediye dönüşmekte olduğunu; esnafın ekonomik çöküş yaşadığını söyledi. Doğan, “Esnafımızı doğrudan devletimizin koruyup kollaması gerekirken, onları bankaların eline düşürmek insafsızlıktır” dedi.

Doğan, bugünkü sorunun, sadece şimdiye kadar sosyal yardım alanlara para vererek aşılamayacağını, bu kriz ortamından dolayı sosyal yardım almaya muhtaç hale gelmiş insanların da düşünülmesi gerektiğini dile getirdi.

Doğan, “Devletin, kaç gündür kepenk indirmiş esnafa sunduğu çözüm; “Git bankadan kredi çek” demek midir, yoksa IBAN numarası verip, bağış talep etmek midir?” diye sordu.

“En büyük şanssızlığımız, ekonominin başında Albayrak’ın, İçişlerinin başında Soylu’nun olması”

“Zannediyorum ki bu süreçle ilgili en büyük şanssızlığımız, Berat Albayrak’ın ekonominin başında, Süleyman Soylu’nun İçişlerinin başında olduğu bir dönemde girmemizdir” diyen Doğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Adalet sahibi bir devlet, özellikle böylesine hassas bir dönemde kendini mağdur hisseden insanına şüpheyle değil merhametle yaklaşır. Sopalı elini değil şefkat elini uzatır. Birilerine şüphe ve zanla işlem yapanlar, bilsin ki, başta kendi partilileri olmak üzere herkes kendilerine, en kritik zamanlarda yapmış oldukları bu patavatsız davranışlarından dolayı şüpheyle bakmaktadır.

(…) Hep beraber izledik; çalışma arkadaşları Sayın Cumhurbaşkanına ta Azerbeycan’da muhteşem bir sesle okunan ezanı dinletiyorlar. Ne güzel! Keşke aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanının yanı başında canı yanan derdi olan geleceğe dair endişe taşıyan esnafın, sanayicinin, köylünün, memurun, işçinin, işsizin sesini de dinletebilselerdi. Ama Azerbaycan’da dün okunmuş ezanı bu gün İspanya’da okunmuş diye Cumhurbaşkanına sunma kabiliyetine sahip olanlardan bunu beklemek safdillik olsa gerek. Elbette ki ben, bunu söylerken birileri gibi bu yanlışların nedeni Sayın Erdoğan değil yakın çevresi demek istemiyorum. Zira onlarla çalışma tercihinde bulunmuş olan, bunun sorumluluğunu üstlenen kendileri.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA