SİYASET
Giriş Tarihi : 06-09-2019 02:13   Güncelleme : 06-09-2019 03:56

Tekin: İktidar medyasına tahsis edilen arsaları da göreceğiz

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla, iktidara yakın cemaatlerin, gazetelerin, televizyonların, yayın kuruluşlarına tahsis edilen arsaları göreceğiz” dedi.

Tekin: İktidar medyasına tahsis edilen arsaları da göreceğiz

31 Mart ve 23 Haziran İstanbul seçimlerinden önce propaganda çalışmalarını “İBB’deki israf düzenine son vereceğiz” sloganıyla da yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’de kullanılan ihtiyaç fazlası makam araçlarını Yenikapı miting alanında sergilemeye başladı.


Dün 600’den fazla aracın sergilendiği Yenikapı’daki “İsraf galerisi”, gündemin öne çıkan haber başlıkları arasında yerini alırken, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla, iktidara yakın cemaatlerin, gazetelerin, televizyonların, yayın kuruluşlarına tahsis edilen arsaları göreceğiz” dedi.

Gürsel Tekin, TV5’de yayınlanan “Suat Toktaş ile Düşünme Vakti” programında, Türkiye’deki araçların önemli bir kısmının Alman ya da Japon markası olduğunu belirttikten sonra, 1,5 yıl önce bir bakanın kullandığı aracın aylık kira bedelinin, KDV hariç 37 bin Lira olduğunu kendisinin gündeme getirdiğini hatırlattı.

Tekin, “Eğer bugün ülkemizde işsizlik, yoksulluk, sefalet varsa, iki nedenden dolayı var: Bir, işte bu rezalet. Kamu harcamaları ve israf; iki, yolsuzluk” dedi.

2 yıl önce Sayıştay Başkanvekilinin görevden alındığını hatırlatan Tekin, şöyle konuştu:

“Bu vatandaşa kim sahip çıktı? Bu adamın bir tek özelliği vardı; 40’a yakın Sayıştay müfettişi, özellikle İstanbul’daki ve çeşitli belediyelerdeki yolsuzlukları tespit eden bu müfettişler görevden alındığı için adam kendisini ortaya koydu. Dedi ki, ‘Bunların tamamı, benim talimatımla yapılmıştır. Eğer burada bir bedel ödenecekse bu bedeli ben ödeyeceğim’ ve görevden istifa etmek zorunda kaldı. Yani böylesi bir insanın ödül alması gerekirken, ödüllendirilmesi gerekirken bu adam görevden alınıyorsa… O raporlara rağmen, bütün bu raporlar kamuoyuna yansıdı. İSKİ’deki, şirketlerdeki rezaletler, özellikle bu İstanbul’da Sayın Erdoğan’ın sıkça telâffuz ettiği dikey yapılaşmalarla ilgili TOKİ uzmanları bir rapor hazırlamışlardı. Türkiye’nin aslında fotoğrafı… Bizim hesaplarımıza göre yolsuzluk, 40 milyar Dolar. 2 yıl önce… İmar yolsuzluğu… Bu raporu ben hazırlamış değilim. Bu raporu, kamuda çalışan namuslu, şerefli, haysiyetli insanlar hazırlamış. Biraz önce o tarif etmiş olduğum Sayıştay Başkanvekili, muhafazakâr, Millî Görüş’ten gelen, o gelenekten gelen bir insan. Ona bile tahammül edemiyorsanız, bu nasıl olacak yahu?”

Gürsel Tekin, “Önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla tahsisler, yani iktidara yakın cemaatlerin, gazetelerin, televizyonların, yayın kuruluşlarına tahsis edilen arsaları göreceğiz” dedi. Tekin’in bu sözü üzerine program sunucusu Suat Toktaş, “Bunu bilgiyle mi söylüyorsunuz?” diye sordu. Tekin de “Elbette bilgiyle söylüyorum. Tabii ki yani” diye karşılık verdi.
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA