GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-04-2020 11:23   Güncelleme : 04-04-2020 11:37

Av. Aktaş: İslam, Hakan Aygün için dünyevi bir ceza öngörmemiştir

Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Avukat Ali Aktaş, En’âm Suresi’nin 68’inci ayetine atıfta bulunarak, “Ey IBAN edenler” şeklinde tweet yayınlayan Gazeteci Hakan Aygün’ün tutuklanmasına itiraz etti. Aktaş, “İslam, Hakan Aygün’ün tweeti için dünyevi bir ceza öngörmemiştir” dedi.

Av. Aktaş: İslam, Hakan Aygün için dünyevi bir ceza öngörmemiştir

Olay nasıl gelişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart’ta, mağdur olan dar gelirli vatandaşlara ilâve destek sağlamak amacıyla “Milli Dayanışma Kampanyası” başlatmış, ardından bağışta bulunmak isteyenler için IBAN numaraları yayınlanmıştı.

Bunun üzerine twitter’da, “Halk devletten yardım beklerken, devlet halktan para istiyor” yaklaşımıyla “IBAN” esprileri üretilmeye başlanmıştı.

Hakan Aygün’ün tweet’i

Gazeteci Hakan Aygün de twitter sayfasında şu ifadeleri yayınlamıştı:

“IBAN Suresi Ayet 1

Ey, IBAN edenler,

Biz size ayrı bankalardan IBAN numaraları verdik ki, IBAN edesiniz diye. Hiç şüphesiz ki ahret gününde IBAN edenle IBAN etmeyenler ayrılacaktır.”

Aygün’e tepkiler

Hakan Aygün’ün bu tweet’i, dindar / muhafazakâr vatandaşlarda infiale sebep oldu. Sosyal medyada Aygün’e yönelik olarak çok sayıda tepki mesajı yayınlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunun ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Aygün, Bodrum Gümbet Mahallesi'ndeki teknesinde gözaltına alındı.

Polis merkezine götürülen Aygün, işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Aygün, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “hakaret” suçlamasıyla tutuklandı.

Ali Aktaş, Aygün’ün tutuklanmasını eleştirdi

Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Avukat Ali Aktaş, En’âm Suresi’nin 68’inci ayetine atıfta bulunarak, “Ey IBAN edenler” şeklinde tweet yayınlayan Gazeteci Hakan Aygün’ün tutuklanmasına itiraz etti. Aktaş, “İslam, Hakan Aygün’ün tweeti için dünyevi bir ceza öngörmemiştir” dedi.

Ali Aktaş, twitter sayfasında yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

“Ey IBAN edenler” şeklinde tweet atan Hakan Aygün, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “hakaret” suçlamasıyla tutuklanmış. Hakan Aygün’ün tweet’inin ‘dini değerlerin aşağılanması’ olduğunu düşünüyorum. Öte yandan tutuklama tedbiri tümüyle yanlıştır ve kanun dışıdır.

Hakan Aygün için TCK 125 tatbik edilemez. Uygulanabilecek TCK 216/3’e göre ise “Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” 216/1 de olmaz.

CMK 100/4’e göre ise “hapis cezasının üst sınırı iki yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemez.” Tutuklama kararı verilebilmesi için TCK 216/1’den sevk edildiği anlaşılıyor ki bunun üst sınırı 3 yıl olduğu için tutuklama kararı verilmiş oluyor. Kanunî yönü böyle.

Peki, Kur’ân ne diyor?

“Ayetlerimize dalıp alay edenleri görünce, başka söze geçinceye kadar onlardan yüz çevir. Şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra artık zalimlerle beraber oturma.” (Enam 68)

“Din polisi koymakla değil, sosyal mesafeyi korumakla emrolunduk”

İslâm, Hakan Aygün’ün tweeti için dünyevî bir ceza öngörmemiştir. Bir Müslüman böyle bir durumda alay edenden yüz çevirmek ve onunla sosyal mesafeyi korumakla emrolunmuştur. Devletin koyduğu kanunun durumunu da ilk tweetlerde izah etmiştim. Tutuklama tedbiri kanuna aykırıdır.

Biz Müslümanlar insanların tepesine “din polisi” koymakla emrolunmadık. Kehf Suresi 29’da Allah Tealâ “Hak, Rabbinizdendir. Dileyen inansın, dileyen inkâr etsin” buyurmuştur. Biz insanlara tebliğ ederiz; alay ve hakaretle karşılaşırsak bu insanlardan yüz çeviririz. Yolumuz budur.”

***

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ku’ân mealine göre En’âm Suresi 68’inci ayetin meali şöyle:

“Âyetlerimiz hakkında ileri geri konuşmaya dalanları gördüğünde, onlar başka bir söze geçinceye kadar kendilerinden uzak dur. Eğer şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra artık o zalimler topluluğu ile oturma!”

Yeneroğlu: Hukuku böyle katledemezsiniz

Hakan Aygün’ün tutuklanmasına, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da tepki gösterdi.

Mustafa Yeneroğlu, twitter mesajında şunları kaydetti:

“Yazdığını beğenmeyebilirsiniz, çirkin bulma özgürlüğüne sahipsiniz. Ama bir kişiyi hiç kimsenin hakkına tecavüz etmeyen basit bir tweetinden dolayı tutuklattırmak, sadece özgürlüğünü gasp etmek değildir. Hukuku böyle katledemezsiniz. Gerçekten utanmalısınız!”

“Egemen Bağış neden tutuklanmadı?”

Hakan Aygün’ün tutuklanmasının ardından, eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın gazeteci Metehan Demir’le yaptığı iddia edilen ve sosyal medyada yayınlanan telefon konuşmasında ayetlerle alay eden sözleri yeniden gündeme geldi.

Bazı twitter kullanıcıları, “Bu Bakara iyi makara” diyerek ayetlerle alay eden Egemen Bağış’ın Büyükelçi olarak atnması ile Hakan Aygün’ün tutuklanmasını kıyaslayan yorumlar yaptılar.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA