GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-04-2020 23:35   Güncelleme : 06-04-2020 00:31

Ankara Üniversitesi: Aşı üretmenin ilk adımını başardık

Ankara Üniversitesi, Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aykut Özkul’un, “korona virüsüne (Covid-19) karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsünü izole etmeyi başardığını” duyurdu.

Ankara Üniversitesi: Aşı üretmenin ilk adımını başardık

Ankara Üniversitesi’nin twitter sayfasında yayınladığı bu duyuruya karşılık Biyoteknoloji Enstitüsü de, “Bu daha başlangıç. Kararlı ve azimliyiz” mesajı yayınladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da, “İnşallah kısa zamanda insanlığa Ankara’dan bir müjde vermenizi bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bu virüsün yurt dışında zaten izole edildiğinin hatırlatılması üzerine de Giresun Veteriner Hekimleri Odası, şu değerlendirmede bulundu:

“Daha önce bazı ülkeler de elbette virüsü izole etti. Ama bizim ülkemizde de izole edilmesi “yerli aşı, serum, ilaç üretiminin ilk adımı olmasından” ötürü önemli ve değerli.  Hatta çok sayıda izolasyon yapılarak ülkede yaygın olarak seyreden virüsün tespit edilmesi gerekebilir.

Bize özgü virüsü izole etmeden, milli aşı, test, antikor üretimi vs. çalışmalar yapılamaz. Türkiye’de yapılan bu ilk izolasyon o kadar önemlidir ki, bundan sonraki yapılacak çalışmaların “start” noktasıdır. Konuya bu pencereden bakılırsa önemi daha iyi anlaşılır.

Son ekleyeceğimiz bir husus; Covid-19 salgınıyla mücadele sadece bir meslek grubu ile yürütülebilecek ve özdeşleştirilebilecek bir husus olmayıp, özellikle aşı, serum ve ilaç üretim projeleri multidisipliner bir yaklaşım ve ekip çalışması gerektirmektedir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA