MEDYA
Giriş Tarihi : 06-04-2020 02:44

TGC: Demokrasiler, basın özgürlüğü ile test edilir

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), 6 Nisan “Öldürülen Gazeteciler Günü” münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, “Demokrasiler, basın özgürlüğü ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile test edilir. Ülkemizde gazetecilik her zamankinden daha zorlu bir sınavdan geçiyor. (…) Cezaevindeki gazeteci ve yazarların durumu ise gerçekten ülkemizin bir utancı” denildi.

TGC: Demokrasiler, basın özgürlüğü ile test edilir

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 6 Nisan “Öldürülen Gazeteciler Günü” münasebetiyle bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada “Günümüzde artık gazeteci öldürülmemesi sevindirici gibi gözükse de, yaygın basında ve yerel basında hâlâ haberleri yüzünden darp edilen meslektaşlarımız var. Öte yandan gazeteciler hakkında açılan davaların önü arkası kesilmiyor” denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verildi:

“Faili meçhul dosyaları bir türlü parlamentoda görüşülemedi”

“İlk basın şehidi olan Hasan Fehmi’yi 6 Nisan 1909 tarihinde kaybettik. Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi düşüncelerini ifade ettiği ve yazıya döktüğü için öldürüldü. O tarihten bu yana pek çoğu faili meçhul cinayetlere kurban giden 66 meslektaşımız var. Ne yazık ki faili meçhul dosyaları bir türlü parlamentoda görüşülemedi.

“Demokrasiler, basın özgürlüğü ile test edilir”

Demokrasiler, basın özgürlüğü ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile test edilir. Ülkemizde gazetecilik her zamankinden daha zorlu bir sınavdan geçiyor. Gazetecilik onurlu bir meslektir. Vicdanlı ve dürüst yapıldığında halkın sesidir. Günümüzde artık gazeteci öldürülmemesi sevindirici gibi gözükse de yaygın basında ve yerel basında hala haberleri yüzünden darp edilen meslektaşlarımız var. Öte yandan gazeteciler hakkında açılan davaların önü arkası kesilmiyor. Cezaevindeki gazeteci ve yazarların durumu ise gerçekten ülkemizin bir utancı.

“Korona virüsü salgınında da mesleklerini sürdürüyorlar”

Gazetecilik zorlu bir meslektir demiştik. Gazeteciler günümüzde bir yandan meslek sorunlarıyla uğraşırken şimdi de Korona virüs salgını konusunda halkı bilgilendirmeye çabalıyorlar. Her zaman olduğu gibi çok riskli bir durumda haber alıp, haberlerini kuruluşlarına iletiyorlar.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, meslektaşlarımıza çalıştıkları kurumlarda özellikle sahada görev yapan arkadaşların maske ve eldivensiz işe çıkmamalarını tavsiye eder. İşe çıkmadan önce gerekli koruyucu teçhizatı işverenden talep etmek en doğal hakkınızdır. Yaygın basında da, yerel basında da çalışan tüm gazetecilere kolaylıklar ve sağlıklı günler diliyoruz.

6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü’nde, hayatını kaybeden 66 gazetecinin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz.”       

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA