GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-04-2020 06:23   Güncelleme : 06-04-2020 06:27

Prof. Sözüer: Herkese yönelik sokağa çıkma yasağı doğru değil

Prof. Dr. Adem Sözüer, hak kullanımını sınırlamanın genelgeyle değil kanunla olması gerektiğini ve süratle yapılması gerektiğini ancak herkese yönelik sokağa çıkma yasağının uygulanabilir doğru bir tedbir olmadığını dile getirdi.

Prof. Sözüer: Herkese yönelik sokağa çıkma yasağı doğru değil

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “pandemi / küresel salgın” olarak ilân edilen korona virüsüne karşı Türkiye’de de salgının yayılmasını önlemek için pek çok yasak hayata geçirildi.

Bazı sektörlerde iş yerleri kapatıldı, 30 büyükşehirde ve Zonguldak’ta şehre giriş çıkışlar, şehirler arası seyahatler yasaklandı, şehir içi ulaşım kısıtlandı, hava yolu ulaşımı durduruldu, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilere sokağa çıkma yasağı getirildi.

Muhalefet partileri, salgının yayılmasının önlenmesi için sokağa çıkma yasağı ilân edilmesini istiyor.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku ve Kriminoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Müdürü Prof. Dr. Adem Sözüer ise, herkese yönelik sokağa çıkma yasağının doğru olmayacağı görüşünde.

Prof. Sözüer, bu konudaki görüşünü, twitter sayfasında şöyle özetledi:

“Koronavirüs önlemleri bağlamında hareket özgürlüğü ve çeşitli haklar sınırlanmakta. Mevcut sınırlama ve kapsam genişletilebilir. Ama hak kullanımını sınırlama genelgeyle değil kanunla olur. Süratle yapılmalı. Herkese yönelik sokağa çıkma yasağı, uygulanabilir doğru bir tedbir değil.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA