SİYASET
Giriş Tarihi : 06-09-2019 16:34   Güncelleme : 06-09-2019 18:14

Yamalı: Genel merkezde alınan ihraç kararı uygulanır

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibiyle beraber ihracı istenen AK Parti eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı “Bir ihraç kararı genel merkezde alındıysa bu uygulanacak ve bitirilecek demektir” dedi.

Yamalı: Genel merkezde alınan ihraç kararı uygulanır

Davutoğlu ile birlikte hareket eden bazı AK Parti’li isimler, geçen hafta kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

TV5’e konuşan Yamalı, ihraç taleplerinin kendilerine ulaşmasının ardından ortak bir karar vereceklerini söyledi.

Suat Toktaş’ın sunduğu Düşünme Vakti’ne konuk olan AK Parti eski Ankara İl Başkanı Yamalı, ayrıca ihraç talebi sonrası Davutoğlu ekibinin yaptığı toplantıya katıldığını da aktararak, ihraçların kesinleşmesine kesin gözüyle baktığı söyledi.  

Yamalı şöyle konuştu:

“Partideki yozlaşma tezahürlerini aylardır söylüyoruz”

İhraç istemlerinden sonra Ahmet Davutoğlu ekibinin yaptığı toplantıya katıldım. Arkadaşlarımızla Sayın Davutoğlu başkanlığında çalışmalar yaptık.

Şu ana kadar bize ulaşmış esasında bir tebligat yok işin doğrusu. Genel merkezin açıklamaları ve basından biz takip ediyoruz. Sayın Davutoğlu ve üç arkadaşımızın dışında Selim Temurci ve benle ilgili şu anda bize ulaşmış yazılı bir belge, disiplinle ilgili bir soruşturma bilgisi bize ulaşmış değil. Şu anda tabii bize ulaştıktan sonra esas neler yapılabilir, buna bir cevap verilecek mi, bir şey yapılacak mı, bunları tabii istişare ettik. Genellikle dünkü istişarelerimiz bunun üzerine geçti.

(Tebligat / belge) Geldikten sonra ne yapacağımızı kararlaştıracağız; çünkü bir ihraç söylemi var ancak biz şu anda neyle suçlandığımızı bilmiyoruz. Nelerden dolayı bu ihraç ihtiyacı hissedildi, onları da bilmiyoruz. Bir süreden beri AK Parti’de olan, esasında AK Parti’ye çok destek olan medya tarafından açıkça söylenen eleştirileri biz de aylardan beri söylüyoruz. Parti içinden gelen, parti kurucu olan kişiler olarak tavsiyelerimizi yapıyoruz. Son birkaç yıldan beri açıkça gözlenen bu yozlaşma tezahürlerini, partinin durağan bir döneme girdiğini, ortak aklın kaybolduğunu ve bunun sebepleri konusundaki görüşlerimizi, düşüncelerimizi aylardır söylüyoruz. Bunu söylemeye de devam edeceğiz. Tabii bu ihraçla ilgili konuyu da ne yapacağımızı bize bu belge geldikten sonra işin doğrusu kararlaştıracağız.

“Süreç uzun sürmez”

 (Tebligatların) bize ne zaman geleceğini bilmiyorum işin doğrusu. Bu hemen gelebilir veya biraz geciktirebilirler. Bir süre içinde bize göndermeleri gerekiyor. Bize ulaştıktan sonra da yaklaşık bir hafta içinde bir savunma talep edilir. Bir hafta içinde savunma gelmezse, savunma yapılmış ya da yapmayacağı anlaşıldığından karar verilebilir diye düşünülür; fakat bu sürecin çok fazla uzun süreceğini zannetmiyorum işin doğrusu.

“Bir ihraç kararı genel merkezde alındıysa bu uygulanacak ve bitirilecek demektir”

Bunu (savunma vermeyi) konuştuk arkadaşlarımızla ancak nihaî bir karara varmadığımız için bunu açıkça söyleyemem. Biz, AK Parti üyesiyiz şu anda. AK Parti içinde bu düşüncelerimizi uzunca bir süredir söylüyoruz. Aylardır itiraz süreci adıyla başlattığımız bir süreci sürdürüyoruz. İlk önce bunu partinin içinde söyledik; daha sonra partinin içinde bir netice alınamayınca kamuoyunda bu düşüncelerimizi paylaştık. Partiden de şu ana kadar bir karşılık görmedik. Biz partiye tekrar bir savunma mı yaparız, yoksa yine şu ana kadar son zamanlarda yaptığımız gibi milletimizle paylaştığımız bir şey mi yaparız, bunu bize ihraçla ilgili bir belge ulaştıktan sonra arkadaşlarımızla bunlara karar vereceğiz.

Partiden ihraç edilmeme yönünde bir karar çıkacağını zannetmiyorum. Genellikle bir karar alınıyor, ondan sonra bu karar hukuken uygulamaya sokuluyor. Bir ihraç kararı genel merkezde alındıysa bu uygulanacak ve bitirilecek demektir. Tabii nasıl sonuçlanır bilemem. Ancak bu ihraç kesinleşir diye bekliyoruz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA