DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-04-2020 02:05

“Afrika, herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip korona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların “Afrika’da denenmesi gerektiğini” söyleyen 2 Fransız doktorun ifadelerini, “ırkçı, utanç verici, korkunç ve sömürge dönemi kalıntıları” diye niteleyerek, “Afrika, herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır” dedi.

“Afrika, herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır”

DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre şehrindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, Covid-19 hakkındaki ilk bilgilendirmeyi yapmalarının ardından 100 günden az bir süre geçmesine rağmen aşı araştırmalarının inanılmaz bir hızla ilerlediğini söyledi.

Ghebreyesus, yaklaşık 20 enstitü ve şirketin aşı geliştirmek için yarıştığını belirterek, “DSÖ, ilaçlar ve aşılar geliştirildikçe, bütün ülkeler ve insanlar arasında eşit paylaşılmasını sağlamakta kararlıdır” dedi.

Bazı Fransız doktorların Covid-19 aşısının Afrika’da denenebileceğine dair açıklamalarını hatırlatan Ghebreyesus, “Doğrusunu söylemek gerekirse dehşete düştüm. Dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuzu söylediğim bir zamanda bu tür ‘ırkçı söylemler’ dayanışma karşıtlığıdır” diye konuştu.

“Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır” diyen Ghebreyesus, Covid-19 aşısının testi konusunda ister Afrika isterse Avrupa olsun, ayrım yapmadan aynı protokolleri takip edeceklerini dile getirdi.

Ghebreyesus, Fransız doktorların açıklamalarını “utanç verici” ve “korkunç” olarak niteleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer bir yerde test yapılması gerekiyorsa, insanlara eşit muamele yapılması lâzım. Sömürgeci zihniyetin kalıntılar artık durmak zorunda. DSÖ, bunun olmasına izin vermeyecek. 21. yüzyılda bilim adamlarından böylesine açıklamalar duymak utanç verici ve korkunç bir durum. Bu açıklamaları en güçlü şekilde kınıyoruz.”

Virüsten korunmak için maske kullanılması tartışmalarına da değinen Ghebreyesus, “Siyah veya beyaz bir cevap yok. Sihirli değnek de yok. Maske tek başına pandemiyi durduramaz. Ülkeler, vakaları bulmaya, test etmeye, izole etmeye, her vakayı tedavi etmeye ve her temasın izini sürmeye devam etmek zorundadır” diye konuştu.

Basın toplantısına müzik dünyasının önemli isimlerinden Lady Gaga da katıldı. Lady Gaga, dünya genelindeki sağlık çalışanlarına destek amacıyla 18 Nisan’da internet üzerinden yayımlanacak, “One World: Together at Home” başlıklı program hakkında bilgi verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA