GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-09-2019 18:43   Güncelleme : 06-09-2019 18:47

Soylu: “İstanbul’a kayyım” konusunu pazar sabahı konuşacağım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için kullandığı “İşini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan seni pejmürde ederiz” sözünün “İstanbul’a kayyım mı atanacak?” sorusuna yol açtığının belirtilmesi üzerine, pazar sabahı bir televizyon programında bunları konuşacağını söyledi.

Soylu: “İstanbul’a kayyım” konusunu pazar sabahı konuşacağım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD’da düzenlenen “Trafik Kaza İstatistikleri Analizi Rapor Tanıtım Toplantısı”nın ardından muhabirlerin gündeme dair sorularını cevapladı.

Diyarbakırlı annelerin HDP il binası önündeki eyleminin hatırlatılması üzerine Soylu, “Benim söylememden ziyade İstanbul’dan Diyarbakır’a gidip PKK’lıları, bölücüleri kucaklayanlara sormak lâzım. Biz, bugüne kadar söyleyeceğimiz her şeyi söyledik. Söylemeye de devam ederiz; ama esas İstanbul seçmeninin kendisine vermiş olduğu reyi, bölücüleri meşruiyete taşımak için kullananlara sormak lâzım. Esas itibarıyla kendi üzerine düşen yükümlülükleri değil, Türkiye’nin yıllarca canını acıtan, Türkiye’yi ekonomik, sosyal, birlik ve beraberlik konusunda sıkıntıya düşürmeye çalışan terör örgütüne, oradaki çocuklara, annelere göstermediği şefkati göstermeye çalışanlara sormak lâzım. Başka meselelerde Türkiye’yi ayağa kaldıran, hepimizi gayri medenilikle, insan dışılıkla suçlayan, en ufak bir meselede elindeki kötü tozları bizim üzerimize atmaya çalışanların bu meseledeki duyarsızlıklarına sormak lâzım.” diye konuştu.

Cumhuriyet tarihinin en önemli mücadelesini gerçekleştirdiklerini ifade eden Soylu, “Bu mücadeleyi bertaraf etmek için kollarını sıvamış olanları tarihe havale ediyorum. Bunda öğretim üyeleri, akademisyenler, basın yayın organlarından bu işe duyarsızlık gösterenler, siyasî parti yetkilileri, herkes var. Biz, hepimiz öleceğiz ama tarih bunları kaydedecek.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, “İçişleri Bakanı olunur da olunmaz da, başka mevkilere gelinir de gelinmez de; ama bu memleket, kıymetli memlekettir. Sadece de bize ait bir memleket değildir. İnsanlığın çare beklediği, çare için elini açtığı bir memlekettir. Onun için ben, bu insanlara üzülerek bakıyorum. Kime? Bu işe duyarsızlık gösterenlere üzülerek bakıyorum.” ifadelerini kullandı.

Pazar sabahı televizyonda açıklayacağım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu için kullandığı “İşini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz.” sözünün “İstanbul’a yeni kayyım” tartışmalarına yol açtığının belirtilmesi üzerine Soylu, pazar sabahı bir televizyon programında bunları konuşacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince, ihtiyaç olmaksızın kiralandığı iddia edilen araçların Yenikapı miting alanında sergilemesine dair bir soru üzerine Soylu, şunları söyledi:

“Hizmetteki araçlarını çekiyorsan, görev ihmalidir”

“O da bizim sorumluluk alanımızdır. Arkadaşlarıma, dün gece itibarıyla bir talimat verdim. Burada bir kamu zararı oluşmuşsa, biz bu kamu zararına bakarız. Belediye işi şov işi değildir. Bu söylenir ve araştırılır. Yani, eğer böyle bir fazlalık, israf söz konusuysa bu, ilgili bakanlığa ‘Biz, şu tespitlerimizi yaptık. Siz de şu tespitlerinizi ortaya koyun’ diye söylenir. Söylenmedi. Biz, kendimizden vesayet hakkımızı kullanarak bunu araştırma hakkına sahibiz ama fiili olarak şu anda bir şey yok. Bunlar, kamu zararı oluşturabilecek şekilde şu anda sergilenmektedir. Yani, hizmetten çekilmişlerdir. Neden? Bunlar, hizmete gerekli değillerse yapması gereken Kamu İhale Kanunu’nun kendisine vermiş olduğu yetkiye dayanarak, bir eksiltme ortaya koyarak yapılan ihaleyi bir vesileyle azaltmaktır. Bu senin hakkındır ama dönüp bunlara kiralarını öderken eğer ‘Bunlar ihtiyaca ait değildir.’ diye bir iddian söz konusuysa, yapman gereken kamu zararını devam ettirmeden bunu sağlamaktır. Aksi takdirde kamu zararını devam ettiriyorsun. Eğer hizmetteki araçlarını çekiyorsan, bu da başka bir sorun, görev ihmalidir. Bu da yanlış bir şeydir, o da bizim sorumluluğumuzdur. Bunların hepsini incelemek, araştırmak da İçişleri Bakanlığının yetkisi dahilindedir.”

“Türkiye Cumhuriyeti devleti, çadır devleti değildir”

Kayyım iddialarına ilişkin bir başka soru üzerine Soylu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurallarla, ilkelerle, kanunlarla yönetilen bir ülke olduğunun altını çizerek, “Türkiye Cumhuriyeti devleti, çadır devleti değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, dün kurulmuş değildir. 2 bin 200 yıllık bir devlet geleneğimiz var. Biz, 2 bin 200 yıllık devlet geleneği çerçevesinde bunu yürüttük. Siyasî görüşlerimiz farklı olabilir. Farklı değerlendirmeler içerisinde olabiliriz ama bir muhtar, kendine verilen yetkiler çerçevesinde muhtardır. Bir belediye başkanı, kendine verilen yetkiler çerçevesinde belediye başkanıdır. Bir kaymakam, kendine verilen yetkiler çerçevesinde kaymakamdır. Bir bakan da kurallar ve ilkeler çerçevesinde bakandır. Biz, kurallar ve ilkeler çerçevesinde bunları yapmakla yükümlüyüz.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA