SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-04-2020 09:46

Lavantanın Sırları

Nane ailesinden olan lavantayı hoş kokusuyla ve güveleri çamaşırlardan uzak tutmasıyla biliriz; fakat daha onlarca faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Lavantanın Sırları

Saç dökülmesinden, uykusuzluğa, stresten, gribe kadar farklı kullanım alanları olan lavanta yağının kullanım şekilleri de birbirinden çok farklı.

Sağlık alanında lavanta yağının kullanım alanları:

Strese iyi geldiği birçok kaynakta vurgulanan lavanta aromaterapisini banyoda, solunum yoluyla, buhur yaparak ve masaj gibi yöntemlerle deneyebilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen lavanta yağını 15 dakika boyunca soluduğunuzda veya odanın bir köşesine koyduğunuzda hem odayı hoş bir koku saracak hem de baş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Lavanta tomurcuklarını bir demlik suyla 4-5 dk. kaynatarak elde edeceğiniz lavanta çayı hazımsızlık, kusma, geğirme, peptik ülser, karın ağrısı ve midedeki yanma hissi gibi bir çok sindirim sistemi sorununa salgıladığı safra ile tedavi edici olacaktır.

Yarım litre kaynayan suya bir avuç lavantayı atıp odada tutarsanız odadaki mikropları öldürür. Gripten korunmanızı sağlayacaktır. İyi bir antioksidan kaynağıdır.

Sedef hastalığına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Yaşlanma karşıtı olarak da kullanılabilir. Yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıklıkların azaltılmasında fayda sağlar. Yanıkların ve yaraların çabuk iyileşmesine yardım eder ve yanık izlerinin kapanmasına yardım eder.

Uykusuzluk çeken kişi lavanta yağını bileklerine veya boynuna sürerse hem daha kolay uykuya dalacak hem de uyku kalitesi artacaktır. Bir beze 3-5 damla lavanta yağı koyup yastıktan 30 santim kadar uzağa koyarsanız daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Lavanta kokusu beyinde rahatlama sağlayan alfa dalgalarını aktive etmektedir.

Küvetinize damlatacağınız 6-8 damla lavanta yağı kaslarınızı ve tüm bedeninizi kısa sürede dinlendirip kas ağrılarını hafifletecektir.

Güzellik alanında lavanta yağının kullanım alanları:

Pamukla yüzünüze uygulayacağınız 2-3 damla lavanta yağı cildinize canlılık katarak akne oluşumuna karşı da direnç sağlayacaktır. Ayrıca cilt hücrelerine oksijen ve besin akışını artırarak, dolaşım sistemini güçlendirir. Lavanta bitkisi ile oluşmuş kırışıklık ve ince çizgilerden kurtulmak için çırpılmış yumurta akına 3 damla lavanta yağı ekleyerek karıştırın. Karışımı 20 dakika boyunca yüzünüze uygulayın ve ılık su ile durulayın. Kırışıklıklardan kurtulduğunuzu farkedeceksiniz.

Parfüm özelliği de olan lavanta yağını 2-3 damla avuç içinize damlatıp kıyafetlerinize veya cildinize sürerseniz hoş bir kokuya sahip olabilirsiniz. Ayrıca püskürtme yapabileceğiniz bir şişede bir bardak suya 2 – 3 damla lavanta yağı damlatıp, şişeyi çalkalayıp püskürtürseniz odanızın da güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Çatlamış dudaklar için lavanta yağını pamuk yardımıyla dudaklarınıza sürerseniz kısa sürede çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Shea yağı, jojoba yağı ve hindistan cevizi yağı ile birlikte karıştırılarak kullanılırsa vücudunuzun diğer bölgelerini de güneş yanığından korumak için kullanabilirsiniz. Özellikle güneş yanığından sonra cildin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Erkeklerin saç dökülmesi için de kullanılabilecek bir yağdır. Saç derisine masaj yaparak kullanıldığında saç dökülmesini ve kepeği önleyerek saçın daha çabuk uzamasını sağladığı gözlemlenmiştir.

Gündelik hayatta faydaları:

Evdeki çiçeğinizin toprağına damlatacağınız bir damla lavanta yağı, kokusuyla böceklerin yakınlaşmasını engelleyebilir. Sıcak yaz günlerinde bir de sivrisineklerden muzdarip olmak istemiyorsanız odanızın bir köşesine lavanta koyabilirsiniz.

(Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Aktüel Dergisi’nden alınmıştır.)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
İran'dan ABD'ye rest
İran'dan ABD'ye rest
ARŞİV ARAMA