Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-04-2020 11:14   Güncelleme : 08-04-2020 11:22

Trump, önce “DSÖ’ye yardımı keseceğiz”, sonra “inceleyeceğiz” dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin taraftarı olmakla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü”nü Beyaz Saray”daki günlük basın brifinginde de hedef almayı sürdürdü. Trump, önce ABD”nin örgüte malî katkısını askıya alacaklarını söyledi; dakikalar sonra ise açıklamasını değiştirerek, “Meseleyi inceleyeceğiz” dedi.

Trump, önce “DSÖ’ye yardımı keseceğiz”, sonra “inceleyeceğiz” dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki günlük basın brifinginde, gün içinde twitter sayfasında da eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü’ne yönelik açıklamalarını sürdürdü.

Örgütü salgına müdahalede geç kalmakla suçlayan Trump, “Dünya Sağlık Örgütü en fazla fon katkısını ABD’den alıyor; ama seyahat yasağı kararımı eleştirdi. Çok Çin odaklı görünüyor. Bu konuya bakacağız. Kovid konusunda harekete geçmede geç kaldılar. DSÖ’ye ABD olarak malî katkımızı güçlü biçimde askıya alacağız” dedi.

Bu açıklamadan dakikalar sonra bir muhabirin “Pandemi sırasında Dünya Sağlık Örgütü’ne bütçe katkısının kesilmesi doğru bir adım mı sizce?” sorusuna ise Trump, açıklamasını değiştirerek cevap verdi.

Trump, “Malî katkıyı keseceğiz demedim, bakacağız dedim. Katkıyı kesmeyi değerlendirebiliriz dedim” şeklinde konuştu. Trump, DSÖ’yü Wuhan’da ne olduğunu görmemekle ve hiçbir şeyi rapor etmemekle suçladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA