GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-04-2020 22:33

İnfaz Yasası’nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

İnfaz Yasası’nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı

Meclis Başkanvekili Levent Gök, korona virüsü tedbirleri kapsamında Genel Kurulu maske takarak yönetirken, milletvekilleri de yerlerinden ve kürsüden yaptıkları konuşmalarda maskelerini çıkarmadı.

Gök, Diyarbakır Kulp’ta gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden 5 vatandaşa Allah’tan rahmet, sevenlerine, yakınlarına ve millete başsağlığı dileğinde bulunarak, terörü lanetlediğini belirtti.

Levent Gök, 8 Nisan’ın Dünya Romanlar Günü olduğunu da dile getirerek, “Roman yurttaşlarımızın Romanlar Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Başkanvekili Gök, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ve Karabük’ün kuruluşunun 83. yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, 3 Nisan 1937’nin Karabük için önemli bir gün olduğunu kaydetti. Bu tarihin KARDEMİR’in ve Karabük’ün temelinin atıldığı bir gün olduğunu dile getiren Ünal, “Sanayileşme hareketini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve KARDEMİR’in kurulması ve yaşatılmasına emeği geçenlere minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

KARDEMİR’in kurulduğu günden bu yana hızla büyüdüğünü, ürettiği hizmetlerle ülkenin inşasına büyük katkılar sunduğunu belirten milletvekili Ünal, KARDEMİR’in sosyal sorumluluklarını da yerine getirdiğini dile getirdi.

MHP İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz, cumhuriyetin ilk yıllarında da bulaşıcı hastalıklara karşı büyük mücadeleler verildiğini, Türkiye’nin şu an çok iyi enfeksiyon, mikrobiyolog, patoloji uzmanı hekim ve bilim adamları olduğunu, 1 milyonu aşkın sağlık ordusu bulunduğunu kaydetti.

MHP’li Arkaz, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de kurulacak sağlık komplekslerini desteklediklerini belirterek, “Biz, MHP olarak insan sağlığı için yapılan her işin sonuna kadar yanında ve arkasındayız.” diye konuştu.

Arkaz, salgına karşı herkesin kendini koruması, insanların kendi kendilerinin doktoru olması gerektiğini belirterek, “Benim bir önerim var, ‘altı s’ diyorum. Soğan, sirke, sarımsak, spor, su ve sabun; bunlardan uzak durmayacağız.” dedi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası verilişinin 95. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, 5 Nisan 1925’te TBMM’nin Maraş’a İstiklal Madalyası gönderdiğini söyledi.

Öztunç, Ankara’dan kurtuluş mücadelesine katılanların isimlerinin madalya vermek için Maraş’tan istendiğini, bunun için toplanan Maraşlılar tarafından “Maraş’ta kurtuluş mücadelesine katılmayan tek bir fert yoktur.” yanıtı verildiğini ve böylece kentin İstiklal Madalyası aldığını anlattı.

Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden Kahramanmaraş’ın bugün yeterli hizmet alamadığını savunan CHP’li Öztunç, hükümetten kente daha fazla destek vermesini talep etti.

İstanbul’da korona virüsü bulaşan kişi sayısının çok hızlı arttığını dile getiren Öztunç, bu ilde sokağa çıka yasağı ilan edilmesini de istedi.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmaların ardından grup başkanvekilleri söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, korona virüsü vakalarında ciddi bir artış görüldüğünü, bu işin şakası olmadığını bir ay önce de söylediklerini belirterek, “O gün bizi dinleyip, gerekli ve kesin tedbirleri erkenden alsaydınız bugün bunca can kaybetmeyecektik. Sokağa çıkma konusunda aldığınız taksit taksit tedbirler de yeterli değil. Tedbirler daha da arttırılmalı, tam karantina ilan edilmelidir.” dedi.

Hükümetin, tam karantina ilan etmekte gecikmesi halinde vakaların artacağını ileri süren Türkkan, Beylikdüzü’ndeki TÜYAP ve Kurtköy’deki CNR fuar alanlarının sahra hastanesi olarak kullanılabileceğini, bu yerlerin alt yapılarının da hazır olduğunu, birkaç günde devreye alınabileceğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, PKK tarafından şehit edilen işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

Köşeye sıkışan terör örgütünün, sivil ve savunmasız insanlara da kastettiğinin bir kez daha görüldüğünü belirten Akçay, “PKK’yı terör örgütü değil de sanki ‘kanarya sevenler derneği’ gibi sempatik göstermeye çalışanların, bu hain saldırıya ne diyeceklerini merak bile etmiyoruz.” dedi.

Salgının sürdüğü bugünlerde sağlık çalışanlarının yanı sıra güvenlik güçlerinin de görevlerinin başında olduğunu dile getiren Erkan Akçay, emniyet mensuplarının çalışma koşullarının, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi çalışmalarının ertelenemez bir mesele olduğunu vurguladı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Diyarbakır Kulp’ta beş vatandaşın hayatını kaybettiği saldırıyı kınadıklarını ve halkın yaşam hakkına yönelik saldırıları kabul edilemez bulduklarını ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Polis Haftası’nın 6-12 Nisan’da kutlandığını anımsatarak, “Şehit olduklarında ardından hep beraber gözyaşı döktüğümüz, her olayda ilk aklımıza gelen, ilk sarıldığımız... Seçim olur eve gitmezler, gezi olur kask üstünde yatarlar, darbe olur mesai saatleri iki katına çıkar, maç, bayram, miting olur eve gitmezler, lider gelir, bakan gelir eve gitmezler. En çok çalışan meslek grubu polisler.” dedi.

Seçim öncesi 3 bin 600 ek gösterge sözü verildiğini ancak yerine getirilmediğini ifade eden Özel, “Ancak polis başta olmak üzere öğretmen, hemşire, infaz koruma memurlarının, kapsam dışı kalan Silahlı Kuvvetler personelinin bu eksiğini hızla yerine getirelim. Aynen, hekime karşı şiddet meselesinde olduğu gibi bu konuda tam bir dayanışma ve tam bir iş birliği teklif ediyoruz.” diye konuştu.

Grup Başkanvekili Özel, pandemiyle mücadelede yerel yönetimlerin dışlanamayacağını belirterek, gıda, ilaç, maske, dezenfektan üreten sektörler dışındakilerin kapatılarak hastalığın yenilebileceğini iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Diyarbakır’da terör örgütünün saldırısında şehit olan vatandaşlara rahmet diledi.

Korona virüsü ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, baştan beri son derece şeffaf bir süreç yürüttüğünü anlatan Zengin, bu durumun öncesinde İstanbul’a her gün 1 milyon 650 bin kişi geldiğini, ilde de nüfusun yoğun olduğunu kaydetti. Özlem Zengin, Koca’nın da “Korona virüsüün merkezi İstanbul olacak” dediğini de belirterek, bunun nedeninin nüfus ve İstanbul’a girişlerle ilgili olduğunu dile getirdi.

Tedbirlerin de çok hızlı alındığını belirten Zengin, “Türkiye, sıtma tedavisinde kullanılan, halk arasındaki adıyla kinin temin ederek, hem bununla alakalı dünyadan yaklaşık 500 bin kutu ilaç toplayarak hem de Macaristan’dan ham maddesini satın alarak, hastalara başlangıç safhasında bunu vererek ölümlerin sayısını düşürmek konusunda büyük bir gayret sarf etti ve neticesini aldı.” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, devletin bir hizmet olarak ücretsiz maske verdiğini, yapılan şeylerin değersizleştirilerek siyasi rant elde edilemeyeceğini kaydetti.

Sağlık çalışanlarıyla ilgili çalışma yapmak istediklerinde buna “hayır, olmaz” dendiğini anlatan Zengin, “Sağlık çalışanlarımızla alakalı kanun teklifimizi Meclis Başkanlığımıza veriyoruz. Destek veren, verir. Biz zaten bugüne kadar olduğu gibi siz destek verseniz de vermeseniz de yapmamız gerekenleri bu ülke için yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bütün gayretlerin vatandaşların hayat kalitesinin, bir adım daha ileri gitmesi için olduğunu belirten Özlem Zengin, CHP Grup Başkanvekili Özel’in kullandığı “kandırmak” kelimesini de reddettiğini ifade etti.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise, infaz düzenlemesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Destici, BBP olarak ilkesel anlamda kişilerin, kişilere karşı işlediği suçlarla ilgili devletin ya da Meclisin af ya da ceza indirimi yapmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Cezaevlerinde yoğunluğun azaltılması için bu düzenleme şartsa, suç gruplarının daha titiz seçilmesi gerektiğini dile getiren Mustafa Destici, devletin kendisine karşı işlenen suçlarda bir tercih yapabileceğini ve özellikle teröre veya şiddete bulaşmamış, terör propagandası yapmamış, fikir ve düşünce suçlarının öncelikli kapsama alınmış olması gerektiğini vurguladı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, sağlık çalışanlarına şiddeti önlemeye yönelik düzenlemelerin de TBMM’nin gündeminde olduğunu ifade ederek, “Bugün itibarıyla Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifimizi de AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla TBMM’ye vermiş bulunmaktayız. Bütün parti grupları olarak bir anlaşma ve uzlaşmayı temin etmemiz halinde infaz düzenlemesine eklemenin en seri ve kısa yol olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Meclis Başkanvekili Levent Gök, AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle’ye, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla yerinden söz verdi.

Bekle, siyasi parti gruplarına teşekkür ederek, Roman mahallelerinde yaşanan sorunların farkında olduklarını ve bu süreçte dinamik bir şekilde hareket ettiklerini söyledi.

Akran evliliği konusunda da kendisine gelen telefonlar olduğunu kaydeden milletvekili Bekle, bir vatandaşın kendisine “Çocuklarımızın babasız geçirdiği en güzel zamanları bize kim verecek?” diye sorduğunu aktardı. Bekle, akran evliliği konusunda da Meclisin ortak aklını bir kere daha hayata geçirmesini istediklerini belirtti.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ayrı ayrı ele alındı.

İlk olarak İYİ Partinin “Turizm sektöründe korona virüsü nedeniyle yaşanabilecek krizin önüne geçilmesi” ile ilgili verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, korona virüsü salgını nedeniyle her alanda meydana gelen sorunların sektörün içinde bulunan insanlarla, meslek kuruluşlarıyla konuşularak, çözüm yollarının bulunmasını ve yürütmeye sunulmasını önererek, “Bu salgın nedeniyle ülkemizde turizm sektörü çökmek üzeredir.” dedi.

Sezonluk işçi çalıştıran işverenlerin vergi ve sosyal güvenlik primi ödemelerinin ertelenmesini tavsiye eden Erel, “Hükumetten vatandaşın, esnafın beklentisi karşılıklı olarak hem vatandaşların birbirine hem de vatandaşın devlete olan borçlarının bu bela def edilinceye kadar ertelenmesidir. Yoksa kara listeye girecekler.” diye konuştu.

Erel, rezervasyon artırıcı tedbirlerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, turizmde özel sektörün 200 milyar dolar yatırımı olduğunu ve turizm sektöründe çalışan bir buçuk milyon insanın işsiz kalacağını ifade etti.

İşletmelere uzun vadeli kredi sağlanmasını tavsiye eden Yıldız, yaz aylarında nüfusu artan ilçe belediyelerine ek bütçe verilmesini önerdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının turizmde nasıl bir önlem alınacağını açıklaması gerektiğini belirten Yıldız, “Geçen sene çalışan işçilere yani turizmde çalışan 1,5 milyon insana o fondan dokuz ay boyunca ücret ödemek zorundasınız. Aksi takdirde 2021’de o personeli de bulamazsınız, zaten yeterince yetişmiş turizm elemanı olmadığı için o elemanları bari kaçırmayalım. Buradaki bütün turizm bölgelerindeki esnafa sonuna kadar kredi açmak zorunluluğunuz var. Aksi takdirde önümüzdeki 2021’de de Türkiye turizmini toparlayamaz, buradan özellikle uyarıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıya ilişkin, “Türkiye’nin ve dünyanın en zor günlerden geçtiği bir dönemde, terör örgütünün kendisine yakışanı yaptığını ve terör örgütünün insanları katletmeye devam ettiğini görüyoruz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altından bunu kınıyoruz ve lanetliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının gerekli tedbirleri aldığını belirten Yayman, vergi ödemelerinin ve SGK primlerinin ertelenmesi kapsamında altı ay ertelendiğini, asgari ücret desteğinin devam ettiğini hatırlattı.

EXIMBANK ve KGF kredilerinin takibinin de Bakanlık tarafından sürdürüldüğünü dile getiren Yayman, konaklama vergisinin 2020 yılında alınmayacağını söyledi.

Yayman, “Türkiye, 2023 turizm hedefine yine sektörle dayanışma içerisinde devam edecektir. İnsanların hayatında öncelikler olduğu gibi devletlerin hayatında da kamu yönetiminde de öncelikler vardır. Tabii ki turizm sektörü çok çok önemlidir, buradaki sorunlar bizim sorunlarımızdır. Bunları bu yüce Meclisin çatısı altında takip edeceğiz ama Türkiye’de gerçekten koronaya karşı insan hayatının korunması ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda sağlık politikalarının devamı da çok çok önemlidir.” açıklamasında bulundu.

Vergi ödemeleri ve SSK primlerinin ertelendiğini hatırlatan Yayman, konaklama vergisi 2020 yılında alınmayacağını bildirdi.

Daha sonra HDP’nin, “Uzaktan eğitim sistemi” ile ilgili grup önerisi ele alındı.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, çok sayıda öğrencinin internet altyapısına sahip olmadığını belirterek, kırsalda yaşayan öğrencilerin koşullarının bu uzaktan eğitim imkânına uygun olmadığını söyledi.

Uzaktan eğitimin ciddi bir dezavantaj olduğunu savunan Toğrul, Meclisin bu konuda ciddi önlemler alması gerektiğini kaydetti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da uzaktan eğitim sistemine ilişkin “Bu sistem, bu süreçte disiplinli, erişilebilir hale getirilmezse, internet çocuklar için, 20 yaş altı evlatlarımız için ücretsiz hale getirilmezse, talep, televizyon sorunları çözülmezse olası haziran ve temmuz aylarındaki sınavlar da çocuklarımız için her şey bir felaket olabilir.” yorumunu yaptı.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, TRT ile EBA’da eğitimlerin başlandığını hatırlatarak, “Bu, eğitim sisteminin içerisinde yaşadığımız soruna dönük bir destek eğitim modelidir. Bu, eğitim vermek için yapılmış bir uygulama değildir. Bu sorun çözüldüğünde Milli Eğitim Bakanlığı telafi eğitimini yapacaktır. Büyük bir ihtimalle yaz aylarında, tatil döneminde bu eğitim tamamlanacak.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığınca bütün İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle görüşmeler yapıldığını ve öğretmenlere öğrencileri birebir takip etmeleri için talimat verildiğini aktaran Erdem, öğrencilerin ulaşabilmesi için EBA’ya özel ücretsiz internet tanımlandığını hatırlattı.

Daha sonra CHP’nin, “Çekleri karşılıksız çıkan kişiler” konusunda verdiği araştırma önergesinin, bugün görüşülmesine dair grup önerisi ele alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, çek ile ilgili yapılan düzenlemelere işaret ederek, “Karşılıksız çekte hapis cezası olamaz.” dedi.

Çekte hapis cezası olan dönem ile olmayan dönemi karşılaştıran Hamzaçebi, hapis cezasının olduğu dönemde karşılıksız çekte bir azalma olmadığını, hapis cezası olduğu dönemde de bir artış olmadığına dikkati çekti.

Karşılıksız çek sahibinin, ceza ertelemesinden yararlanması için üç ay içinde çek tutarının yüzde 10’unu ödemesi gerektiğini belirten Hamzaçebi, “Burada birçok ceza affediliyor. Bu yasayla dolandırıcılar, başka suç işleyenler affediliyor mu, affediliyor. Dolandırıcıya yapılan bu işlemi neden bu insanlara yapmıyorsunuz?” diye sordu.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, her çekini ödemeyene “dolandırıcı” gözüyle bakılmaması gerektiğini belirterek, karşılıksız çek sahibinin, ceza ertelemesinden yararlanması için üç ay içinde çek tutarının yüzde 10’unu ödemesi gerektiğini, vatandaşların bu süreçte bu tutarı ödemeyeceğini savundu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, çekle ilgili yapılan son düzenlemeyi eleştiren milletvekillerine “Keşke bu önerilerinizi, bizim madde ihdası olarak 25 Mart 2020’de yapmış olduğumuz kanuni düzenlemede bu katkıları sağlasaydınız. İlk önerimiz 6 aylık bir öneriydi. Ama maalesef, siz değerli arkadaşlarımızın katkısını göremedik. Şimdi bu öneriyle birlikte farklı bir düzenlemenin hayata geçirilmesini teklif ediyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Belediyesi’nin başlattığı bağış kampanyasının Genel Kurulun gündemine gelmesi üzerine yerinden söz aldı.

Özçelik, “Burdur Belediyesinin başlattığı bağış kampanyasında Tarım Kredi Kooperatifinden bir koli talebi olmuş ve bunun üzerine koli talebi karşılanmış. Fakat Burdur Belediyesi hem Tarım Kredinin ismini kullanarak hem de hesap numarasını kullanarak bağış kampanyası başlatmış. Bunun üzerine, Tarım Kredi bunu fark edince, bu kampanyanın uygun olmadığı ifade edilmiş. Bunun yanında da İçişleri Bakanlığı genelgesine, yardım toplama kararına aykırı da hareket edilmiş, ve bunun üzerine bu bağış kampanyası durdurulmuş. Bir soruşturma söz konusu değil. Ayrıca, yapılan yardımların şahıslara iadesi gerçekleşecek.” bilgisini verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Böyle bir yanlışlık olabilir mi? Bir belediye yoksulları biliyor. Nakit para toplamıyor. ‘Tarım Kredi Kooperatifinin hesabına parayı yatırırsan, erzakını ben ulaştırırım’ diyor. Bunda ne zarar var? Burdur Milletvekili diyor ki, ‘Bağış yapanlara iade yapılacak. Adam bağış yapmış, erzak var. Tarım Kredi ister zaten kendi ürününü satsın. Kaybeden kim? Belediye, vatandaşına sahip çıkıyor. Tarım Kredi, çiftçinin malını satmış oluyor. Gariban vatandaşın da boğazından Tarım Kredi’nin ürettiği malı geçiyor. Sen de Burdur Milletvekili olarak bu kampanyaya katkı ver. Burdur Belediyesi AK Parti’de olsa, Tarım Kredi’nin malını almaya yasak mı getirecek?” diye sordu.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, yardımlardan yana olduklarını ancak her şeyin bir usulü olduğunu belirterek, “Belediye, Tarım Kredi Kooperatifinden belli sayıda paket almak üzere talepte bulunmuş. Örneğin, ‘Ben, 100 koli mal alacağım. Bedelini belediye olarak ben ödeyeceğim.’ Belediye, Tarım Kredi Kooperatifine tek tek vatandaş, onun adına ödemeleri yapsın istiyor. Buna teknik olarak imkân yok. Yardıma kimsenin itirazı yok. Usulle alakalı bir problem var.” diye konuştu.

Özgür Özel, yurt dışında mahsur kalan vatandaşların mağdur durumda olduklarını ve yardım beklediklerini belirterek, bunların getirilmesi için ne türlü tedbir alınması gerekiyorsa yapılması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Levent Gök, “Bu konuda önceki gün sayın Dışişleri Bakanıyla bir görüşme yaptım. Bana bazı bilgiler verdi. Çalışmalar yaptıklarını anlattılar. Hep beraber bu konunun takipçisi olalım.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, yurt dışındaki vatandaşlarla ilgili gayretlerin devam ettiğini bildirdi.

CHP, HDP ve İYİ Parti’nin grup önerileri kabul edilmedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA