KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-04-2020 03:48   Güncelleme : 09-04-2020 04:13

Anadolu’nun ve Balkanların kültür varlıkları haritaya kaydediliyor

“Kültür Envanteri Atlası” projesi altında bir araya gelen bağımsız bir grup ve gönüllüler, Türkiye’nin dört bir tarafındaki, Balkanlardaki ve yakın coğrafyasındaki  bütün kültür varlıklarını tek tek tespit edip, harita üzerinde işaretleyerek kültür envanterine kaydediyor.

Anadolu’nun ve Balkanların kültür varlıkları haritaya kaydediliyor

kulturenvanteri.com adresindeki web sitesi üzerinden yürütülen envanter çalışmasında, anıt yapılardan antik yapılara, askerî yapılardan dinî yapılara, doğal varlıklardan su yapılarına ve yerleşimlere kadar yüzlerce kültür varlığı kaydediliyor.

Bu çerçevede, Abdest teknesinden antik tiyatroya, anıt ağaçlardan bedestenlere, çamaşırhanelerden çeşmelere, su kemerlerinden hamamlara, kervansaraylardan kalelere, sütunlardan kulelere, tekkelerden camilere kadar çok sayıda eseri haritada aratarak yerini bulmak da mümkün oluyor.

“kültür elçisi” yani gönüllü olarak başvuruda bulunup projeye dahil olanların katkılarından da faydalanılıyor. Böylece, veritabanında henüz yer almayan bir kültür varlığı hakkındaki bilgiler de derlenerek, editörlerin kontrolünden sonra veritabanına ve haritaya kaydediliyor.

Kültür Envanteri Atlası ekibi, amaçlarının Anadolu, Balkanlar ve yakın coğrafyasında bulunan, “kültür varlığı” tanımına dahil olabilecek her türlü ögeyi araştırarak bir envanterini çıkarmak olduğunu söylüyor.

Proje yöneticileri, “Kültür varlıklarını, tescilli olup olmadığına bakmaksızın, belirlediğimiz kriterler çerçevesinde değerlendiriyor ve veritabanımıza dahil ediyoruz. Hedefimiz, çevremizde bulunan kültür varlıkları ile ilgili güvenilir, güncel bir bilgi kaynağı sunmak ve kültürel zenginliğimizi daha görünür hale getirmektir” diyor.

Gönüllü ekip, tarihî eserlerin / kültür varlıklarının yeterince korunabilmesi için önce bilinmesi gerektiğini düşünüyor ve “Bilirsek, koruruz!” sloganını kullanıyor.

Katılım

Proje Yönetimi, veritabanında henüz eksiklerin var olduğunu ancak sitedeki eksiklikleri el verdiğince geliştirip, editör ekibi ile birlikte sürekli güncellediklerini ifade ediyor.

Projeye dahil olmak isteyen gönüllüler için de “Siz de veritabanımızda henüz yer almayan bir kültür varlığı hakkında ilgili formu doldurarak envantere katkıda bulunabilirsiniz veya editörlük başvurusunda bulunarak ekibimize dahil olabilirsiniz” diyor.

Destek

Kültür Envanteri Atlası, bağımsız bir proje olduklarını belirterek, şu çağrıda bulunuyor:

“Reklamsız ve güvenilir bir bilgi kaynağı olmayı amaçlıyoruz. Projenin sürekliliğini sağlamak, planlanan geliştirmeleri daha hızlı yapabilmek için desteğinize ihtiyaç duyuyoruz. Eğer maddî destekte bulunmak isterseniz lütfen bizimle irtibata geçin.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA