KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-04-2020 05:35   Güncelleme : 09-04-2020 06:10

Oyuncu Cevdet Balıkçı, 79 yaşında “yapayalnız toprağa düştü”

Yeşilçam filmlerinin ünlü “kötü adam” oyuncularından Cevdet Balıkçı, tedavi gördüğü hastanede dün 79 yaşında hayatını kaybetti. Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın, Balıkçı’nın ölümü için “Yapayalnız toprağa düştü” dedi.

Oyuncu Cevdet Balıkçı, 79 yaşında “yapayalnız toprağa düştü”

Yardımcı oyuncu olarak rol aldığı yaklaşık 230 filmde, dazlak kafası ve pos bıyıklarıyla “kötü adam” imajı çizen, genellikle mafya babalarının adamı, kötü patronların koruması, kabadayı, kiralık katil gibi rolleri oynayan Cevdet Balıkçı’nın, korona virüsü salgını dolayısıyla “sessiz sedasız” toprağa verildiği belirtiliyor.

“Felâket tellalı” duyurdu

Balıkçı’nın ölümünü 50’den fazla ünlü ismin ölüm haberini sosyal medyada ilk yazan kişi olması sebebiyle magazin medyası tarafından “Sanat Dünyasının Felaket Tellalı” olarak anılan, Türk sanat müziği ses sanatçısı, sunucu ve oyuncu Onur Akay (@onurakaycomtr) duyurdu.

Orhan Aydın: Yapayalnız toprağa düştü

Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın da, Balıkçı’nın ölümünün ardından yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“Cevdet Balıkçı. Kavga filmlerinin yıldızı. Bakmayın öyle sert duruşuna; yüreği hayvan, doğa, insan sevgisiyle doluydu. Kravatını hiç çıkarmadı, bıyığını hiç kesmedi. Piposunu, cebinden gazete kupürlerini hiç eksik etmedi ve asla sinema sokağını terk etmedi. Toprağa düştü… Yapayalnız…”

Cüneyt Arkın: Bizim için hiçbir zaman gerçek kötü bir karakter olmadı

Türk sinemasının ünlü ismi Cüneyt Arkın, Balıkçı’nın ölümü konusunda twitter sayfasında şu değerlendirmede bulundu:

“Türk Sineması’nın gerçek emekçilerinden Cevdet Balıkçı, sessiz sedasız dün aramızdan ayrıldı. Yeşilçamı yaratan ‘Adsız Kahramanlar’, onlarca unutulmaz karakterle hafızama kazındı. Bizim için hiçbir zaman gerçek kötü bir karakter olmadı. Sevgi, saygı ve rahmetle...”

Cevdet Balıkçı’nın rol aldığı filmlerden bazıları şunlar:

Killing Uçan Adam’a Karşı (1967) Kızıl Maske (1968) Kan ve Kurşun (1970) Umudumuz Şaban (1979) Şark Bülbülü (1979) Gerzek Şaban (1980) Davaro (1981) Yedi Belâ Hüsnü (1982) Gırgıriye’de Cümbüş Var (1983) Sosyete Şaban (1985) Maskeli Beşler: İntikam Peşinde (2005)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA