GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-04-2020 14:26   Güncelleme : 09-04-2020 14:52

Yoksul kadına “Geber” diye karşılık veren Noğay, görevden alındı

Euronews’a verdiği röportajda “Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım? Şimdi ben, dilenmekten, çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” diyen Roman kadına twitter sayfasından “Geber” diye seslenen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay, görevden alındı.

Yoksul kadına “Geber” diye karşılık veren Noğay, görevden alındı

Olay nasıl gelişti?

“Özgür Adam” isimli twitter kullanıcısı, Euronews haber kanalından alıntı yaparak, “Romanlardan ‘Evde kal’ çağrılarına yanıt: Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım? Şimdi ben, dilenmekten, çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” şeklindeki haber özetini paylaştı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay da, bu paylaşımı alıntılayarak, üzerine “Geber” diye yazdı.

Nail Noğay’ın, yoksulluğunu ifade eden bir Roman kadının bu çaresizliğine “Geber” diye karşılık vermesi, kamuoyunda büyük tepkiye sebep oldu. Twitter’da #Geber etiketi, en üst sıraya yükselerek Trend Topic (TT) oldu.

Bu tepkiler üzerine Noğay, paylaşımını sildi ve twitter sayfasını kapattı.

Bakanlık Noğay’ı görevden aldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, twitter sayfasında bir basın açıklaması yayınlayarak, Nail Noğay’ın görevden alındığını ve hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bakanlığımıza bağlı çalışan bir İl Müdür Yardımcısı’nın sosyal medyada gündeme gelen çirkin paylaşımı, toplumumuzun tepkisini çekmiştir.

Birlik ve beraberlik ruhumuzu yaralayıcı bir dil ve üslûp, devletimizin hiçbir kademesinde asla kabul edilemez.

Anne ve yavrularımız ziyaret edilerek ihtiyaçları karşılanacak ve bakanlığımız hizmet modellerinden faydalandırılacaktır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğu yerde kimse sahipsiz ve yalnız değildir.

Biz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tüm vatandaşlarımızın huzur, barış ve refah içerisinde birlikte yaşaması için canla başla çalışmaya devam ederek bu tür davranışlara asla izin vermeyeceğiz.

Söz konusu şahıs, olayın hemen akabinde görevden alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Vali Yerlikaya’dan tepki

Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’a İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da tepki gösterdi.

Yerlikaya, yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

“İstanbul Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı (N.N.), şahsî twitter hesabından yapılan çirkin paylaşımı nedeniyle, Bakanlık makamınca görevden alınmış ve hakkında tahkikat başlatılmıştır.

İlimizdeki bir kamu görevlisi tarafından yapılan ve hiçbir insanî ve vicdanî ölçüye sığmayacak bu çirkin paylaşımı esefle kınıyoruz.

Her vatandaşımızın, hiçbir ayrımcılığa tâbi olmadan, devletimizin bütün imkânları ve kamu hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanması için gece gündüz demeden görev yapmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA